Prawa pracownika w czasach kryzysu

fot. Radio Rodzina

W studiu porannym gościem była Ewa Kulig, inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu. Czy możemy liczyć na podwyżki w czasach wzrastającej inflacji? Czy wiemy, czym tak naprawdę jest mobbing?

Wiele osób słyszało o dodatku inflacyjnym, który miałby podnieść nasze zarobki o 10% od wysokości naszej stałej płacy. Inspektor pracy Ewa Kulig rozwiewa wątpliwości zaprzeczając, by miał to być wdrożony w życie przepis. Dodatek inflacyjny jest póki co jedynie projektem.

Kryzys inflacyjny przyczynia się także do wielu stresujących sytuacji w naszej pracy. Napięta atmosfera skutkuje niekiedy dyskryminacją czy nawet mobbingiem. Ewa Kulig wyjaśnia, że to są dwa osobne pojęcia, które niekiedy się zazębiają. Jaka więc jest definicja mobbingu?

Pewne wydarzenia, które dzieją się w pracy, sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać nad interwencją. W przypadku wątpliwości zawsze możemy liczyć na poradę inspekcji pracy.

Warto w każdym wypadku pamiętać o higienie pracy. Jeśli czujemy się źle w obecnej pracy, może warto to zgłosić do odpowiednich organów, a jeśli z kolei dokucza nam sytuacja finansowa, warto porozmawiać z szefem o podwyżce niż wyrabiając nadgodziny. Ewa Kulig zaznaczyła w rozmowie, że mniej więcej nie powinniśmy w trakcie tygodnia przekraczać 48 godzin pracy, a pracę po godzinach może nam zlecić pracodawca – nie my sami.

Posłuchaj całej rozmowy:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content