Św. Faustyna Kowalska – Apostołka Miłosierdzia

5 października wspominamy św. siostrę Faustynę Kowalską, Apostołkę Miłosierdzia Bożego. Św. Faustyna urodziła się jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie 25 sierpnia 1905 r. Rodzice Heleny, bo takie imię otrzymała na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec w powiecie kutnowskim.

Helena Kowalska chodziła do szkoły niecałe 3 lata, a następnie jako kilkunastoletnia dziewczyna opuściła dom rodzinny, by na służbie u zamożnych rodzin w Aleksandrowie, Łodzi i Ostrówku zarobić na własne utrzymanie oraz pomóc rodzicom. Od 16. roku życia pracowała jako służąca.

W 1925 roku, po długich poszukiwaniach oraz rozeznaniu powołania, mimo sprzeciwu rodziców i braku posagu, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie i przyjęła imię zakonne Faustyna.

Mówi dominikanin, o. Stanisław Tasiemski OP.

W ostatnich latach życia s. Faustyna bardzo cierpiała: chorowała na gruźlicę. Zmarła w opinii świętości 5 października 1938 roku w wieku 33 lat. Została beatyfikowana 18 kwietnia 1993 r., a ogłoszona świętą 30 kwietnia 2000 r. przez papieża Jana Pawła II.

Jej relikwie znajdują się w Krakowie-Łagiewnikach. W ikonografii św. Faustyna przedstawiana jest w czarnym habicie – stroju swojego zgromadzenia.

SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH
Kaplica cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego i grobu św. Faustyny

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content