Skorzystaj z bezpłatnej cytologii

Fot. Tomasz Golla / mat. pras.

We wtorek 4 października, w Międzynarodowy Dzień Onkologii, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zachęca kobiety do profilaktycznych badań cytologicznych. Cytobus będzie dziś stał od 9.00 do 15.00 na Placu Solnym.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat, które nie korzystały z profilaktycznych badań cytologicznych finansowanych przez NFZ w ostatnich 3 latach.

Mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa.

W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła przygotować się do badania.

Badania cytologiczne i ich ocena to pierwszy etap diagnostyki. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie o tym informowana telefonicznie i skierowana na dalsze badania diagnostyczne.

Kolejnym etapem jest wystandaryzowana kolposkopia (diagnostyka pogłębiona weryfikująca wynik cytologii). Pogłębioną diagnostykę będzie można wykonać w 4 współpracujących w projekcie ośrodkach na Dolnym Śląsku.

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii  we Wrocławiu,
  • Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze,
  • Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy,
  • Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w   Wałbrzychu.

mat. pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content