Europosłanka Anna Zalewska: nie mogą upadać firmy, ale też nie może być zimno w polskich domach

Niepodległość dla Chersonia i Zaporoża oraz zapowiedź włączenia czterech okupowanych, ukraińskich obwodów( doniecki, ługański, chersoński i zaporoski) do Rosji – taką decyzje podjął Putin. Z europosłanką Anną Zalewską rozmawiamy nt. reakcji UE na działania Rosji, kolejnych sankcjach, kryzysie energetycznym, KPO oraz ewentualnych zmianach w rządzie.

Joe Biden, prezydent USA, Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy. Jaka powinna być reakcja UE? Europosłanka Anna Zalewska – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

Unia Europejska szykuje kolejne sanacje dla Rosji. W tle kwestia oszczędności energii.

Porozumienie w UE nt działań zmierzających do obniżenia wysokich cen energii

Jest porozumienie w Unii Europejskiej na temat działań zmierzających do obniżenia wysokich cen energii – poinformowały Czechy, kierujące pracami Wspólnoty. Wstępny kompromis osiągnęli ministrowie energii krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. To nie kończy prac, bo sfinalizowane one zostaną po zatwierdzeniu tak zwanej procedury pisemnej. Chodzi o obowiązkowe redukcje zużycia energii elektrycznej i opłaty od nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys. Jedną z propozycji Komisji jest właśnie obowiązkowa redukcja zużycia energii.

Polska jest przeciwna obowiązkowym redukcjom zużycia energii elektrycznej, rząd chce wprowadzać zachęty. -Rada UE sięga po kompetencji ws. oszczędności energii, które się jej nie należą – mówi była minister.

Europosłanka była pytana także o tzw. podatek Sasina czyli od nadmiarowych zysków spółek, głównie energetycznych. Taką daninę wprowadziły Węgry, Włochy i Wielka Brytania, a Bruksela proponuje ją na poziomie całej Unii Europejskiej.

Anna Zalewska przypomina także o tzw. ETS, który przyczynia się do wzrostu cen energii.

Komisja Europejska do tej pory mówiła, że wprowadzenie limitów cenowych na gaz może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa dostaw i byłaby skłonna co najwyżej wprowadzić limity tylko na gaz z Rosji, ale nie z Norwegii, która – jak podkreśla Komisja – jest wiarygodnym dostawcą w przeciwieństwie do Rosji. Polska uważa, że limity cenowe powinny być wprowadzone na cały importowany do Unii gaz.

Inflacja we wrześniu wzrosła do 17,2 procent

Inflacja we wrześniu wzrosła do 17,2 procent – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do lipca ceny towarów i usług wzrosły o 1,6 procent. Europosłanka spodziewała się 16,5 proc.


W sierpniu wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 16,1 procent. Dzisiejszy odczyt jest wyższy niż się spodziewał rynek.
Z danych GUS wynika, że we wrześniu w porównaniu z tym samym czasem roku ubiegłego ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 19,3 procent, nośników energii o 44,2 procent, a paliw do prywatnych środków transportu o 18,3 procent.
Pełne dane na temat wrześniowej inflacji GUS poda 14-go października.

POSŁUCHAJ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content