W 65. rocznicę odkrycia złóż miedzi wyróżnienia dla geologów z KGHM

mat. prasowe

Odznaka honorowa „Zasłużony dla KGHM” dla 11 geologów miedziowej spółki – uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim podczas konferencji z okazji 65. rocznicy odkrycia złoża rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej.

Geolodzy z KGHM zostali odznaczeni w uznaniu zasług za pracę w KGHM. Miedziowy gigant świętuje m.in. w ten sposób rocznicę odkrycia złoża w okolicach Sieroszowic, przez zespół pod kierownictwem Jana Wyżykowskiego. Naukowa konferencja na uczelni we Wrocławiu zgromadziła przedstawicieli nauki, organizacji i instytucji związanych z branżą wydobywczą.

Trochę nauki

Specjaliści rozmawiali na Uniwersytecie Wrocławskim o przeszłości i przyszłości Polskiej Miedzi, uwzględniając również pracę geologów, którzy dzięki swoim pasjom i determinacji odkryli na Dolnym Śląsku największe złoża rudy miedzi na świecie. Wydarzenie sprzed 65 lat zmieniło nie tylko region i doprowadziło do powstania Zagłębia Miedziowego, ale miało wpływ na całą polską gospodarkę. Dziś KGHM to światowy lider w branży wydobywczej.

Trochę historii

23 marca 1957 roku geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) cztery rdzenie, wydobyte podczas wierceń w okolicach Sieroszowic. Badania potwierdziły, że próbki zawierają chalkozyn – podstawowy siarczek miedzi. Tak rozpoczęła się historia KGHM, światowego lidera w produkcji miedzi, srebra i złota.

Cztery rdzenie zespołu Jana Wyżykowskiego okazały się na wagę złota. Po odkryciu rozpoczęła się budowa pierwszej kopalni ZG Lubin. Po kilku latach wydobywano tam już 14 tys. ton rudy na dobę. Dla porównania aktualnie średnie wydobycie urobku w wadze wilgotnej kształtuje się na poziomie ponad 30 mln ton rocznie.

Trochę ciekawostek

Oddziały KGHM w ciągu roku produkują łącznie średnio 590 tys. ton miedzi elektrolitycznej i ok. 1200 ton srebra. Tylko z 5 kg srebra można wykonać 1000 obrączek.

W 1957 roku w Polsce rozpoczęto również produkcję kultowego auta, syrenki. Szkoda, że o samochodach elektrycznych nikt, wtedy nie myślał. Popularny elektryk zawiera w sobie prawie 4 razy więcej miedzi niż auto z silnikiem spalinowym. Puszczając wodze wyobraźni, jedna elektryczna syrenka potrzebowałaby teraz 83 kg miedzi.

Marzenia zespołu Jana Wyżykowskiego pewnie nie sięgały tak daleko, ale KGHM działa aktualnie na czterech kontynentach. Główne zasoby miedzi posiada w Polsce, w Zagłębiu Miedziowym. Spółka działa z perspektywą kolejnych kilkudziesięciu lat wydobycia. Obszar złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy to szacunkowe zasoby przemysłowe rudy miedzi, które mogą wynosić 265 mln ton. Do tego KGHM już rozpoznaje tereny objęte koncesjami Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce w województwie lubuskim. Specjaliści ostrożnie oceniają te złoża na ok. 11 mln ton miedzi.

Dziś KGHM to światowy lider w produkcji miedzi i srebra. Grupa Kapitałowa zatrudnia ponad 34 tys. pracowników. Spółka inwestuje w nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. W ubiegłym roku Zarząd KGHM przyjął Politykę Klimatyczna, która dotyczy redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Natomiast, wracając do historii, do zagospodarowania odkrycia zespołu Jana Wyżykowskiego w 1960 roku powołano Zakłady Górnicze „Lubin w budowie”, przekształcone w 1961 roku w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. W 1991 r. Kombinat – przekształcono w spółkę Skarbu Państwa, a 25 lat temu (10 lipca 1997 roku) KGHM zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

I jeszcze na koniec co Totolotek może mieć wspólnego z miedzią? 65 lat temu odbyło się pierwsze w Polsce losowanie w tej popularnej kiedyś grze, a na polach w okolicach Sieroszowic zespół geologów odkrył złoże miedzi. Region wygrał wtedy ukryty głęboko pod ziemią, prawdziwy los na loterii.

mat. prasowe KGHM

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content