Rak Chadza Wspak — badania, które przedłużają życie

fot. mat. prasowe

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zainaugurowało nową kampanię mającą na celu uświadomienie społeczeństwa, że wczesna diagnostyka onkologiczna może przedłużać, a często ratować życie. W ramach kampanii mieszkańcy naszego regionu zapraszani są na darmowe badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego.

Dotychczasowe działania, które były przeprowadzane, przyczyniły się do zdiagnozowania i — prawdopodobnie — uratowania życia już kilkuset osób. Na czym polega kampania?

Czy w czasie przedsięwzięcia zaplanowano jedynie komunikowanie informacji dotyczących konieczności badań, czy uwzględniono szersze walory edukacyjne? Czego mogą dowiedzieć się Dolnoślązacy?

Sporym zainteresowaniem cieszy się Cytobus, pojazd umożliwiający szybkie badanie bez konieczności udania się do przychodni lub szpitala. Może przyjechać nawet pod siedzibę danej firmy.

Jakie formy przybiera wsparcie oferowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego?

DCOPiH zmaga się w szczególności z przypadkami zgłaszania się pacjentów w zaawansowanych stadiach nowotworów. Okazuje się, że odsetek osób zgłaszających się z początkowymi objawami chorób, jest bardzo niewielki. Mówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor DCOPiH ds. rozwoju.

10 lat temu w ramach mammografii przychodziło do nas 50% Pań, dla których ta profilaktyka jest dedykowana. W tej chwili to jest 30-parę procent. – informuje Paweł Zawadzki.

Kampania to nie tylko komunikowanie pewnych informacji i edukacja. To także konkretne działania związane z dostępem do badań dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę — niezależnie od wieku — w zakresie naszego zdrowia, by odpowiednio szybko zareagować i dać sobie szansę na długie życie?

Wszystkie informacje dotyczące akcji Rak Chadza Wspak oraz internetowy system rejestracji na badania, znajdują się na stronie: www.rakchadzawspak.pl. Kampania realizowana jest przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content