Rusza kolejna edycja „PGE Turniej Maszyn Wodnych”

mat. prasowe

Rozpoczynają się zapisy na eliminacje do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022“ organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. Zadaniem uczestników biorących udział w konkursie jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraj.


Konkurs zwraca uwagę uczniów na możliwość wykorzystania zasobów wodnych jako odnawialnego źródła energii. Rozwój tej gałęzi OZE pozwala nie tylko na produkcję energii, ale również zarządzanie gospodarką wodną poprzez tworzenie zbiorników retencyjnych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to szkolny konkurs techniczny zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. To również solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.
Z edycji na edycję w konkursie „PGE Turniej Maszyn Wodnych” bierze udział coraz więcej osób. Młodzi ludzie z dużym zaangażowaniem i precyzją przygotowują swoje modele turbin. Dużą rolę odgrywają również ich nauczyciele oraz opiekunowie, którzy wprowadzają młodzież w świat techniki i odnawialnych źródeł energii. Cieszymy się, że kontynuujemy naszą współpracę z PGE jako sponsorem tytularnym
i współorganizatorem konkursu. Życzymy powodzenia i trzymam kciuki za wszystkich uczestników konkursu – powiedział Piotr Jarek, prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej.
Na uczniów czekają atrakcyjne nagrody. Trzy najlepsze drużyny w każdej konkurencji, podczas eliminacji regionalnych otrzymają elektronarzędzia, które posłużą młodym konstruktorom do tworzenia nowych projektów i rozwijania technicznych zainteresowań. Laureaci turnieju finałowego otrzymają nagrody o wartości: I miejsce 3000 zł, II miejsce 2000 zł, III miejsce 1500 zł.
W ubiegłorocznych edycjach „PGE Turniejów Maszyn Wodnych i Wiatrowych” wzięło udział ponad 1500 uczniów i nauczycieli, którzy zbudowali 172 turbiny wodne i 351 turbin wiatrowych.
Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2022” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, która w zeszłym roku dołączyła do projektu jako partner tytularny wydarzenia. Projekt dofinansowany jest również ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem merytorycznym „PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2022” jest Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, w którym po zakończeniu konkursu zostanie zorganizowana wystawa najlepszych prac wykonanych przez uczniów.
Zachęcamy do odwiedzenia strony www.pgeturniejmaszyn.pl oraz śledzenia profilu konkursu w mediach społecznościowych.


Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” odbędzie się w formie ośmiu eliminacji regionalnych i ogólnopolskiego finału. Eliminacje odbędą się w Jarosławiu (14 X), Katowicach (15 X), Siedlcach (18 X), Skierniewicach (19 X), Wrocławiu (21 X), Poznaniu (22 X), Szczecinie (24 X) i Wejherowie (26 X). Najlepsze drużyny wyłonione podczas eliminacji uzyskają prawo startu w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w piątek 4 listopada na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
Na wiosnę Fundacja PGE planuje również zorganizowanie kolejnego konkursu
w ramach współpracy z Piaseczyńską Fundacja Ekologiczną pod nazwą „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023”.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content