Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Wierzbna-Biały Las 04.09.2022 Mistrzostwa Polski w ujeżdżeniu, finał seniorów . N/z Katarzyna Milczarek na koniu Guapo. Miejsce drugie. PAP/Maciej Kulczyński

To znakomita okazja, by skorzystać z bezpłatnych badań. Dane Światowej Organizacji Zdrowia niepokoją ekspertów – umiera ponad 50 procent pacjentów z rozpoznanym nowotworem głowy i szyi. Równie alarmujące są przewidywania, że w najbliższych latach liczba osób z tymi schorzeniami wzrośnie nawet o 10 proc. Dlatego Miasto Wrocław wspólnie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym zachęca mieszkańców do bezpłatnych, profilaktycznych badań.

Hasło tegorocznej kampanii „Najwyższy czas ZROZUMIEĆ NOWOTWORY GŁOWY I SZYI. Make it Make Sense”  opracowane przez EHNS (Europejskie Towarzystwo Głowy i Szyi) w jednoznaczny sposób przekazuje najważniejszy cel kampanii, czyli: zwiększenie świadomości i polepszenie rokowań poprzez intensywną edukację na temat zapobiegania i objawów choroby oraz wczesnej diagnostyki.

– Program interdyscyplinarnej opieki dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi z miasta i regionu, prowadzony w naszej klinice, uwzględnia wyjątkowo szeroki zakres działań. Od planowania leczeni, po jego realizację. Oprócz otolaryngologów uczestniczą w nim specjaliści wielu dziedzin, m.in.: chirurdzy szczękowo-twarzowi, radiolodzy, histopatolodzy, neurochirurdzy, okuliści czy onkolodzy kliniczni – podkreśla prof. Tomasz Zatoński, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu – Każdy pacjent z nowotworem głowy i szyi leczony w naszej klinice ma także rutynową opiekę psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i farmakologa klinicznego – dodaje.

W tym roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny przywrócił formułę stacjonarnych spotkań z pacjentami oraz innych aktywności związanych z Tygodniem Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W programie uwzględnione zostały bezpłatne badania przesiewowe, spotkania z grupami wsparcia, wykłady dla pacjentów oraz debata z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia w naszym regionie. Ważnym elementem są także spotkania edukacyjne w szkołach związane z profilaktyką nowotworową.

– Jako miasto regularnie wspieramy programy profilaktyczne. Takimi akcjami chcemy uwrażliwić i wzbudzić czujność wśród naszych mieszkańców, by nie bagatelizowali żadnych niepokojących oznak związanych ze zdrowiem. Wierzymy, że dzięki temu pomożemy wielu osobom – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Bezpłatne badania – zapisy

Rejestracja telefoniczna – z wywiadem wstępnym – na badania przesiewowe prowadzona była 19 września, od godz. 9.00 – 11.00 pod numerem tel. 510 397 110 (rozmowa kwalifikacyjna na badania endoskopowe gardła, nosa, uszu w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK).

Osoby, które nie zdążyły się w tym dniu zarejestrować, będą miały taką możliwość 22 września (czwartek). Wystarczy, że przyjdą do holu głównego USK we Wrocławiu przy ul. Borowskiej (w godz. 9.00-11.00).

Najważniejsza profilaktyka

W poprzedniej edycji programu (w 2019 r.) przebadano 396 pacjentów, z których 26 zostało zakwalifikowanych do dalszej diagnostyki. Wiek badanych (kobiet i mężczyzn) wynosił od 40 do 60 lat. Wśród przebadanych pacjentów wykryto 6 przypadków zmian nowotworowych. Zalecono dalszą diagnostykę i chirurgiczne usunięcie guzów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Nowotwory złośliwe głowy i szyi są szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Europie. Objawy, które powinny nas zaniepokoić (, gdy występują ponad 3 tygodnie):

  • niegojące się owrzodzenie jamy ustnej,
  • ból gardła,
  • chrypka,
  • guz na szyi,
  • trudności z przełykaniem,
  • jednostronna niedrożność nosa.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi (19-23 września) organizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii „Make Sense”, którą zainicjowało European Head and Neck Society (EHNS). W Polsce akcję prowadzi Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.

PAP/Maciej Kulczyński

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content