Odnowienie tablicy pamiątkowej przy Krzyżu św. Karoli w parku w Szczodrem

fot. Radio Rodzina

Gmina Długołęka we współpracy z Lasami Państwowymi i władzami niemieckiej Saksonii odnowiła miejsce, pierwotnie wzniesione przez królową Karolę dla uczczenia pamięci jej męża — króla Alberta I.

Królowa Karola postawiła po śmierci swojego ukochanego męża Alberta ku jego pamięci i jakby z taką nadzieją, że jego imię, które było za życia już bardzo dobrze przez wszystkich odbierane, bo to była bardzo dobra, jak historyczne źródła wskazują i troskliwa osoba, że ono będzie po prostu wspominane, że on nie ulegnie zapomnieniu — tak o historii krzyża, mówiła Joanna Adamek, zastępca wójta gminy Długołęka zaraz po skromnej uroczystości poświęcenia odrestaurowanego miejsca pamięci.

Od kilku lat trwa proces rewitalizacji parku, m.in. w tym roku został oddany do użytku most ku pamięci samej królowej Karoli. Nie jest to jednak koniec prac, ponieważ w planach jest dalsze przywracanie świetności tego terenu.

Jak oceniają współpracę między polską gminą, Lasami Państwowymi i władzami Saksonii sami Niemcy? Czy planują dalsze wspieranie inicjatyw związanych z parkiem w Szczodrem? Powiedział nam Jörg Giessler, tłumacz i nauczyciel języka niemieckiego.

W uroczystości wziął też udział Dr. Jens Baumann, przedstawiciel Wolnego Kraju Saksonii. Podkreślił to, jak ważna jest dobra współpraca przy tego typu projektach.

W procesie rewitalizacji miejsca, duży udział miała sama Gmina Długołęka, w szczególności pod względem prac technicznych.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content