Łukasz Sendecki o kondycji NFZ oraz podwyżkach dla personelu

fot. Patrycja Jenczmionka

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił sześć i pół miliarda złotych na podniesienie wynagrodzeń w placówkach medycznych. To w związku z realizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Mówi Łukasz Sendecki – dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ.

W tym roku przekroczymy 10 mld złotych na wydatki, a w przyszłym roku szacuje się, że 12 mld złotych, dodaje dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ.


Wejście w życie ustawy oznacza konieczność podniesienia przez każdego kierującego placówką medyczną wynagrodzenia swoich pracowników do poziomu przewidzianego aktem prawnym. Zgodnie z artykułem piątym ustawy wzrost minimalnego wynagrodzenia dotyczy również pracowników pozamedycznych, zatrudnionych w danym podmiocie medycznym.

Z problemami finansowymi borykają szpitale powiatowe, w lepszej kondycji są placówki marszałkowskie.


Obok wskazanej kwoty 6,5 miliarda złotych na podniesienie minimalnego wynagrodzenia, do placówek medycznych trafi dodatkowo 2,5 miliarda złotych na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem placówek ochrony zdrowia. Wydatkowanie tej kwoty jest zależne od indywidualnej decyzji kierownictwa każdego z podmiotów medycznych.

Na rozmowę zapraszamy już jutro 16 września o godz. 8.10.

inf. wł./NFZ

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content