Jak wybrać gotowy obiadek dla dziecka?

Gdy na świat przychodzi nowy członek rodziny, rodzice stają przed wyzwaniem wychowania dziecka, zapewnienia mu zdrowia oraz odpowiadania na jego potrzeby w jak najlepszy sposób. Już po kilku pierwszych miesiącach życia, dieta malucha nie powinna opierać się wyłącznie na mleku. Do jadłospisu dzieci w wieku od około 4 miesięcy do 6 miesięcy zaczyna się włączać nowe składniki, z początku głównie warzywne przecierki, zupki, purée. W natłoku nowych obowiązków związanych z rolą rodzica często albo nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków dla dziecka składnik po składniku, albo wolimy zaufać eksperskiej wiedzy producentów, którzy skomponowali gotowe obiadki dla dziecka.

Zalety słoiczków dla dzieci

Słoiczki dla dzieci zapewniają rodzicom wygodę poprzez możliwość nakarmienia dziecka, przygotowanym wcześniej posiłkiem. Gotowe obiadki nie wymagają obierania, gotowania i blendowania warzyw bezpośrednio przed porą karmienia malucha. Wystarczy otworzyć słoiczek i można rozpocząć obiad dziecka. Kupienie słoiczka z obiadkiem zajmuje również mniej czasu niż poszukiwania poszczególnych składników oraz upewnienie się, że są odpowiedniej jakości i na przykład pochodzą z ekologicznych upraw.

Tymczasem dla wielu producentów posiłków dla dzieci pochodzenie warzyw i mięs z ekologicznych upraw to warunek bazowy, który spełniają wszystkie produkty danej marki. Ponadto kupując dania gotowe dla malucha, można się kierować wieloma przydatnymi informacjami umieszczonymi na etykiecie. W większości przypadków słoiczek z obiadkiem będzie posiadał wyraziście zaznaczony wiek dziecka, dla którego dany obiadek będzie najodpowiedniejszy. Z kolei wieczko wydające z siebie charakterystyczne kliknięcie przy otwieraniu gwarantuje pewność, że danie jest świeże, nie uległo rozszczelnieniu lub nie było wcześniej otwierane.

Danie jednoskładnikowe, zupka lub obiadek

Oferta gotowych słoiczków z obiadkami dla dzieci stale się poszerza, dlatego na pewno każdy rodzic będzie w stanie wybrać te, które najbardziej odpowiadają jego dziecku. Dzieci z różnych grup wiekowych posiadają inne potrzeby żywieniowe. Nie można zapominać także o tym, by spożywanie posiłków budziło pozytywne skojarzenia w głowie malucha, dlatego należy wziąć pod uwagę także indywidualne preferencje smakowe dziecka. Aby uniknąć nietrafionego zakupu, warto poznać pewne podstawowe kategorie produktów, jakie można wyodrębnić wśród słoiczków dla niemowląt:

  • danie jednoskładnikowe — przeciery, purée wytworzone najczęściej z pojedynczego warzywa np. marchewki, brokułu, dyni lub groszku. Zazwyczaj stanowią opcję dla dzieci, które zaczynają próbować pierwszych nowych smaków w wieku 4 lub 6 miesięcy. Sprawdzą się również dobrze, jeśli zauważymy, że maluch ma szczególną preferencję dla danego warzywa, bo po prostu lubi jego smak;
  • zupka – ze względu na swoją konsystencję dla wielu maluchów może stanowić mniejsze wyzwanie niż dania wymagające więcej wysiłku przy przełykaniu. Zupki w formie słoiczków dla dzieci przeznaczone są dla najmłodszych grup, ale także nawet dla dzieci po 12 miesiącu życia;
  • obiadek – dania obiadowe złożone z wielu składników. Przeznaczenie tych produktów obejmuje wszystkie grupy wiekowe najmłodszych dzieci. Różnorodne dania, których nazw nie powstydziliby się szefowie kuchni renomowanych restauracji, zapewniają największą różnorodność składników i dostarczają najszerszą gamę wartości odżywczych.

Obiadki gotowe a alergeny

Wielu rodziców obawia się uwzględniania w posiłkach dla niemowląt obiadków, które posiadają składniki, często powodujące alergie. Według Światowej Organizacji Zdrowia opóźnianie wprowadzania alergenów do diety nie jest pożądane. Podejście do każdego dziecka powinno być indywidualne i nie ma potrzeby za wszelką cenę wystrzegać się truskawek, orzechów lub glutenu, jako składników posiłku w momencie, gdy jeszcze nie wiadomo czy dziecko jest na nie wrażliwe. Tymczasem składniki, które należą do uczulających dla niektórych dzieci, nadal mogą stanowić bogate źródło wartości odżywczych, minerałów i witamin dla innych maluchów. Istnieją jednakże produkty niewskazane dla najmłodszych dzieci. Należą do nich między innymi miód, całe orzechy, surowe mięso i niektóre grzyby.

Jeśli jednak u dziecka występują pewne alergie pokarmowe lub z innych przyczyn (np. wyznawanych wartości lub religii) pragniesz uniknąć pewnych składników w gotowych obiadkach niemowlaka, lub starszego dziecka, nic nie stoi na przeszkodzie. Etykiety obiadków dla dzieci posiadają skrupulatnie wylistowane składniki, najczęściej również z udziałem procentowym poszczególnych warzyw, owoców, mięs itd. Z pewnością znajdziesz je również wypisane na stronach produktów w sklepach internetowych lub na stronach producentów.

Wygoda, oszczędność czasu i gwarancja sprawdzonych składników — słoiczki dla dzieci

Własnoręczne przygotowywanie posiłków dla dziecka może być odpowiednim wyborem dla niektórych rodziców. Nie zawsze jednak jest na to czas lub jako rodzic nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, z czego powinien składać się najodpowiedniejszy posiłek dla dziecka na danym etapie rozwoju. Wybór dania gotowego w słoiczku może stanowić rozwiązanie tych dylematów.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content