Wrocław upamiętnił zmarłą Królową Brytyjską

fot. Radio Rodzina

Dziś o 12:00 na wrocławskim Rynku wybrzmiał hymn Wielkiej Brytanii. Wrocław, który ma sporo związków ze Zjednoczonym Królestwem, upamiętnił w ten sposób Elżbietę II Windsor – najdłużej rządzącą głową państwa na świecie. Na telebimie wyświetlona została także fotografia brytyjskiej królowej.

– Z pewnością zamknął się pewien ważny rozdział w historii świata. Królowa Elżbieta II pozostanie na zawsze symbolem brytyjskiej korony i monarchii, o którą z taką pieczołowitością dbała. Wrocław łączy się w tej smutnej chwili z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.  

Miejską inicjatywę zdążyła już skomentować Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce:

„Śmierć królowej Elżbiety II pogrążyła Wielką Brytanię w żałobie. Panowanie królowej przypadło na czas najważniejszych wydarzeń XX i XXI wieku. Kondolencje dla rodziny królewskiej trafiają z całego świata, również z Polski. Wrocław zdecydował się uczcić pamięć monarchini poprzez odegranie w południe hymnu Wielkiej Brytanii. Ambasador Brytyjska chciałaby podziękować za ten piękny gest i zapewnić, że zostanie on z wdzięcznością przyjęty przez Brytyjczyków”.

W stolicy Dolnego Śląska mieszka trzytysięczna mniejszość brytyjska, a od 2018 r. Wrocław jest miastem partnerskim Oxfordu (Anglia).

–  Z wdzięcznością powitaliśmy inicjatywę Wrocławia. Jest to dobitny znak, że miasta partnerskie oprócz codziennej doskonałej współpracy jednoczą się w trudnej chwili. Jestem przekonana, że cała społeczność brytyjska zamieszkująca nasze miasto partnerskie doceni ten gest solidarności i współczucia – mówi Ewa Gluza, przewodnicząca Oxford Polish Association i dodaje: – Dzisiaj wszyscy jednoczymy się w bólu po wielkiej stracie. Dziękujemy Wam Polacy, dziękujemy Wam, mieszkańcy Wrocławia.

Wrocław jest powiązany z Wielką Brytanią również gospodarczo i naukowo. W stolicy Dolnego Śląska działają takie brytyjskie firmy jak: Endava, Wirex czy Consult Red, ale także filia Uniwersytetu Coventry, który został założony w 1843 r. Magazyn „Times Higher Education” umieścił uczelnię w gronie 100 najlepszych uniwersytetów w Europie pod względem jakości i warunków nauczania, a także w pierwszej europejskiej trójce w kategorii relacji ze studentami.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content