Czy do utrzymania diety potrzebna jest silna wola?

fot. Radio Rodzina

Kiedy stosujemy dietę, niemal zawsze przeżywamy chwile kryzysu. Dookoła jest mnóstwo pokus, choćby jedzenie spożywane przez innych domowników, słodycze, różne okazje do podjadania w miejscu pracy. Mimo to warto im się oprzeć, a przy okazji pomyśleć, czy to kwestia silnej woli, czy też przypadkiem nasza dieta nie jest źle dobrana, skoro zamykamy oczy i… widzimy jedzenie.

Skąd się bierze kryzys w odchudzaniu?

Jeżeli po tygodniu stosowania diety nie zauważamy żadnych zmian, zaczynamy wątpić w jej działanie. Rozmyślając o tym nakręcamy spiralę negatywnych emocji, które nie tylko nie pomogą, ale wręcz utrudnią, a w skrajnych wypadkach uniemożliwią osiągnięcie pożądanych rezultatów. Potrzebne jest racjonalne podejście do diety, a przede wszystkim rozważenie przyczyn kryzysu. Najczęściej są to:

  • Niewłaściwie dobrana dieta. Jest to najczęstszy błąd, jaki popełniają osoby chcące schudnąć. Nieodpowiednia dieta nie daje efektów i powoduje szybkie zniechęcenie. Przy dobrze dopasowanej diecie przestajemy o niej myśleć jak o uciążliwości i możemy ją utrzymać przez dłuższy okres bez nadzwyczajnego wysiłku.
  • Nadmierne oczekiwania. Odchudzanie to proces, nie jest możliwa skuteczna i trwała utrata wielu kilogramów w tydzień, a nawet w miesiąc, wbrew różnym trikom reklamowym w sieci. Nadwagę gubi się powoli. Zasadą jest, że im szybciej tracimy kilogramy, tym szybciej one powracają po zaprzestaniu stosowania diety.
  • Brak aktywności fizycznej podczas stosowania diety. Nie chodzi tu o wyciskanie przysłowiowych siódmych potów na siłowni, ale o ruch, który zawsze sprzyja odchudzaniu i utrzymaniu dobrej kondycji. Wystarczy codzienny spacer (np. z psem), jazda na rowerze zamiast samochodem do pracy, skopanie grządek w ogródku, itp. Zaczyna się od małych kroków, a z czasem zwiększa się intensywność ruchu i czas jego trwania.
  • Niezdrowe przekąski w domu. Batoniki, chipsy, ciastka – to źródło cukru, tłuszczu i zbędnych kalorii. Warto uświadomić to domownikom i poprosić o wsparcie, a także zamienić niezdrowe łakocie na bardziej wartościowe, np. orzechy lub bakalie, a ich spożycie wliczyć do dziennej kaloryczności.
  • Brak rezultatów na początku. Pamiętajmy, że chudnie się powoli. Nie należy codziennie stawać na wadze i oczekiwać cudów. Natomiast oprócz samego ważenia, warto dokonywać pomiarów. Podczas ćwiczeń tkanka tłuszczowa zamienia się w mięśnie, które są cięższe od tłuszczu. Dlatego też pomimo braku spadku wagi, efekt odchudzania może być zauważalny podczas dokonanych ponownych pomiarów obwodowych.

Właściwy dobór diety – klucz do sukcesu

Dobrze dobrana dieta to podstawa, jeżeli chcemy osiągnąć oczekiwany wynik. Jednak samodzielne jej ustalenie może być kłopotliwe dla osób nie znających zasad zdrowego odżywiania lub znających je pobieżnie. Potrzebna jest fachowa pomoc dietetyka. Taką gwarantuje skorzystanie z rozwiązania, jakim jest dieta pudełkowa. Dietetyk dobierze kaloryczność jadłospisu według zapotrzebowania naszego organizmu i uwzględniając preferencje smakowe. Catering dietetyczny gwarantuje najwyższą jakość składników przyrządzanych potraw i ich zbilansowanie pod względem zawartości substancji odżywczych oraz  kaloryczności. Gotowe do spożycia całodzienne zestawy żywieniowe dostarczane są do domu klienta każdego dnia rano.

Silna wola jest oczywiście potrzebna podczas odchudzania. Ale nie należy odmawiać sobie wszystkiego do tego stopnia, żeby nasze myśli krążyły obsesyjnie wokół jedzenia. Warto natomiast za każdym razem, kiedy przychodzi kryzys, przypomnieć sobie o motywacji, jaka skłoniła nas do podjęcia wyzwania. Mogą to być względy zdrowotne lub estetyczne.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content