Religia w szkołach: Dlaczego młodzi ludzie rezygnują? Jakie zmiany czekają katechetów?

Ks. Mariusz Szypa, Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej

Z raportu CBOS przeprowadzonego na początku sierpnia br. wynika, że co piąta pytana osoba deklarowała odejście z Kościoła, wskazując jako powód – brak potrzeb religijnych. Z problemem mierzą się także diecezje, w których uczniowie rezygnują z lekcji religii.

W Polsce na katechezę w szkole w 2020 roku uczęszczało 85,7% uczniów. Najniższy odsetek miała archidiecezja wrocławska (zaledwie 65,7% chodzących na religię) – czytamy w Roczniku Statystycznym Kościoła Katolickiego w Polsce. Zmiany zauważalne są w miastach i większych miejscowościach.

Dlaczego coraz więcej osób wypisuje się z lekcji religii? – pytamy ks. Mariusza Szypę, dyrektora Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej.

Szkoły autonomicznie tworzą plany lekcji. Nauczycieli obowiązują przepisy prawa oświatowego, jak i obowiązek realizacji podstawy programowej. -Staramy się, aby każdy miał możliwość skorzystania z prawa, które przysługuje rodzicom względem obowiązku wychowania dziecka – dodaje duchowny.

Od 1 września w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące nauczycieli, m.in. likwidacja stopnia stażysty i nauczyciela kontraktowego czy „godziny czarnkowe”, czyli zwiększona dostępność w szkole.

Zapytaliśmy też dyrektora Wydziału Katechetycznego o to, ile zarabia katecheta? Czy wysokość pensji jest różna, np. inna dla księży a inna dla osób świeckich?

Więcej w rozmowie z ks. Mariuszem Szypą w czwartek 1 września po 13:10 w audycji Dziś w Kościele.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content