Dolnośląscy Niepokorni – historia mówiona opozycji antykomunistycznej 

mat. prasowe

Ruszyła inauguracja „Dolnośląscy Niepokorni”. To pierwszy w tej części Europy projekt zbierania relacji osób, związanych opozycją antykomunistyczną lat 80. W spotkaniu wzięli udział dwaj uczestnicy słynnej demonstracji z 31 sierpnia 1982 roku, zwanej „Bitwą Wrocławską”. 

Włodzimierz Bandrowski i Dariusz Tarczyluk opowiedzieli o swoim udziale w słynnej „Bitwie Wrocławskiej w sierpniu 1982 roku oraz o tym jak byli jeszcze całkiem niedawno traktowani przez wymiar sprawiedliwości, gdy chcieli dochodzić swoich praw. „Sędzia mnie wyśmiał – powiedział z goryczą pan Bandrowski.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” realizuje projekt badawczy, mający na celu stworzenie możliwie kompletnego archiwum osobistych relacji dolnośląskich działaczy organizacji opozycyjnych, uczestników strajków i manifestacji oraz wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób angażowali się w opór przeciwko władzy komunistycznej i przyczynili się do jej upadku. W ten sposób chcemy stworzyć kolekcję źródeł historycznych zawierającą m.in. informacje nieobecne w tradycyjnych dokumentach oraz służącą badaczom i edukatorom do zgłębiania i popularyzowania wiedzy o oporze polskiego społeczeństwa w XX w.  

Od lat CHZ prowadzi działalność ukierunkowaną na dokumentowanie, upowszechnianie i popularyzowanie historii i wiedzy o Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Jednym z jej efektów jest zebranie w naszym Archiwum Historii Mówionej już ok. 150 relacji opozycjonistów, ale liczba ta w żaden sposób nie oddaje rozmiarów faktycznego zaangażowania Dolnoślązaków w ruchu opozycyjnym.

-Zapraszamy do kontaktu z nami osoby, które w różnych formach wyrażały swój sprzeciw wobec systemu politycznego i władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i chciałyby podzielić się z nami historią swojego życia. Po kontakcie z nami ustalimy termin i miejsce nagrania relacji oraz udzielimy wszelkich szczegółowych informacji i odpowiemy na Państwa pytania -zachęca CHZ.

Kontakt telefoniczny +48 534 528 305 / +48 71 715 96 22 lub – Kamil Borecki 
+48 731 933 443 – Katarzyna Bock-Matuszyk 

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content