Oficjalne odsłonięcie muralu poświęconego Marii Koterbskiej

fot. Radio Rodzina

Prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych piosenek związanych z naszym miastem, a dodatkowo granych już od kilkudziesięciu lat, jest „Wrocławska piosenka”. By uczcić pamięć piosenkarki, dzisiaj nastąpiło odsłonięcie pamiątkowego muralu.

“Mkną po szynach niebieskie tramwaje, przez wrocławskich ulic sto…” – melodyczny refren nuci już co najmniej kilka pokoleń mieszkańców Wrocławia i nie tylko. Sama artystka co prawda uświetniła swoimi utworami kilka polskich miast, np. Augustów w „Augustowskich nocach”, ale jak się okazuje, to właśnie Wrocław przyciągał ją szczególnie często. 

Przy okazji ceremonii oficjalnej prezentacji dzieła artystów reprezentujących markę Czary-Mury, syn piosenkarki i jednocześnie znany aktor, kompozytor i piosenkarz — Roman Frankl, podzielił się z nami wspomnieniami dotyczącymi stosunku matki do stolicy Dolnego Śląska.

Wizyty we Wrocławiu z pewnością wywołują konkretne odczucia w potomku Marii Koterbskiej. Jakie to uczucie obserwować liczne formy upamiętniające najbliższą nam osobę?

Większości z nas dane było poznać Panią Marię ze strony jej występów artystycznych. Jaka prywatnie była twórczyni jednego z najpiękniejszych utworów o naszym mieście?

Nowy mural jest to dzieło naprawdę imponujących rozmiarów. Powstały na rogu ulicy Piotra Skargi i Teatralnej obraz, zajmuje całą powierzchnię ściany bloku! Ile zajęło utworzenie go? Powiedzieli nam jego twórcy, Marta Piróg i Marek Grela.

Warte uwagi jest też podejście artystów do powierzchni, którą wykorzystują jako nośnik swojej twórczości.

Korzystając z okazji, dopytaliśmy o to, czy planowane jest ustanowienie patronów dla kolejnych wrocławskich, niebieskich tramwajów. Informacją podzielił się z nami prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder.

Nucąc melodię „Wrocławskich tramwajów”, zachęcamy do odwiedzenia lokalizacji, w jakiej powstało najnowsze dzieło ku pamięci Marii Koterbskiej, nie tylko dotychczasowych miłośników jej utworów. Mural jest ucztą dla oka tych, którzy preferują sztuki wizualne.

inf. T. Król

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content