Obchody Święta Wojska Polskiego – piknik wojskowy na wrocławskim Rynku

mat. 3 Brygada Radiotechniczna

Już w najbliższy poniedziałek (15 sierpnia) będziemy mieli okazję do podwójnego świętowania. Oprócz uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny data ta to Święto Wojska Polskiego i z tego powodu Garnizon Wrocław zaprasza nas do spędzenia tego dnia razem.

Dzień, kiedy nasze wojsko obchodzi swoje święto, nie jest przypadkowy. Został wybrany na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, która według wielu historyków była jedną z najważniejszych bitew w historii. O jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski opowiedział nam dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Skąd wywodzi się określenie „Cud nad Wisłą”, stosowane bardzo często w stosunku do wydarzenia z historii polskiego oręża?

W kontekście dyskusji o Bitwie Warszawskiej mówi się, że ojcem zwycięstwa był marszałek Józef Piłsudski. Czy możemy mówić o nim jako o jedynym odpowiedzialnym za spektakularny sukces i pokonanie bolszewików?

Oprócz oczywistego wymiaru wojskowego i rozgromienia wojsk najeźdźcy, jakie były inne skutki polskiego zwycięstwa?

Jak powszechnie wiadomo, Polakom było dane cieszyć się wywalczoną wolnością jedynie przez krótki czas. W okresie komunizmu, a następnie socjalizmu, możliwości świętowania rocznic wygranej nad bolszewikami były mocno ograniczone.

Dzisiaj, kiedy możemy bezproblemowo nie tylko wziąć udział w obchodach Święta Wojska Polskiego, ale nawet wybrać jedno z bardzo wielu wydarzeń, warto skorzystać z tej możliwości.

15 sierpnia — w najbliższy poniedziałek — na Rynku stolicy Dolnego Śląska odbędzie się piknik wojskowy. Tego dnia nie zabraknie pokazu sprzętu jednostek wojskowych Garnizonu Wrocław, koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz uroczystego Apelu.

W punktach informacyjno-promocyjnych będzie możliwość porozmawiania z żołnierzami i tym samym uzyskania informacji na temat służby wojskowej, również o nowym rodzaju — dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej.

Jak co roku nie zabraknie prawdziwej wojskowej grochówki!

W tym uroczystym dniu wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska, Wrocławia oraz gości naszego miasta zaprasza do wspólnego świętowania Dowódca Garnizonu Wrocław, płk dr Jerzy Kwika.

Harmonogram dnia:

  • 10.00-11.00 – msza św. w Kościele Garnizonowym (w intencji żołnierzy)
  • od 11.30 – uroczysty apel na Rynku (plac Gołębi)
  • 12.30 – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych
  • 10.00-15.00 – wystawa sprzętu wojskowego
mat. 3 Brygada Radiotechniczna

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content