Wakacje kredytowe. Konferencja PiS

fot. Radio Rodzina

Wakacje kredytowe były tematem konferencji zorganizowanej na wrocławskim Rynku przez polityków z ramienia PiS. W jej trakcie omówiono najnowszą formę wsparcia dla kredytobiorców oraz przypomniano o pozostałych inicjatywach, mających na celu złagodzenie skutków obecnej sytuacji gospodarczej w naszym regionie i nie tylko.

fot. Tomasz Król/Radio Rodzina

Bazując na słowach, jakie skierował do zebranych poseł Jacek Świat, powodów obecnych problemów najmocniej odczuwanych przez kredytobiorców jest kilka. Zaliczymy do nich sytuację gospodarczą związaną ze skutkami pandemii SARS-Cov-2, wojna na Ukrainie wywołana przez Rosję, kryzys paliwowy i nie tylko.

O źródłach pomysłu na wakacje kredytowe mówi poseł Jacek Świat.

Jak przekonuje Łukasz Olbert, wrocławski radny, wypełnienie wniosku jest niezwykle proste i już pierwszego dnia aż 250 000 osób zgłosiło swoją chęć skorzystania z nowego wsparcia dla kredytobiorców (z czego ponad 95% zrobiło to elektronicznie). Co ważne, zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać zgodnie z własnym wyborem. Ustawa nie narzuca tego, na co trzeba je przeznaczyć.

Termin na skorzystanie z wakacji kredytowych, również jest dowolny. W każdym z pozostałych kwartałów tego roku kredytobiorcy mogą wnioskować o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Zmiana następuje dopiero w 2023 roku. Zawiesić będzie można 1 ratę z każdego z kwartałów.

O szczegółach mówi Janusz Chudzik, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Jakie są odczucia samych kredytobiorców, którzy skorzystali już z możliwości, jakie oferują wakacje kredytowe? Podzielił się nimi Andrzej Kilijanek, radny z Wrocławia.

Zawieszenie spłaty rat, nie jest jedyną formą wsparcia, jaka jest obecnie dostępna. O narzędziach mających na celu ułatwienie przejścia przez okres wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych, mówił radny Michał Kurczewski.

Co szczególnie istotne — szczególnie w czasie gdy łatwo jest znaleźć informacje, które okazują się być jedynie szukaniem sensacji — skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych nie powinno mieć negatywnego wpływu na naszą historię kredytową lub tzw. scoring.

inf. T. Król

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content