Dzień Kolorowanek. Malowanki rozrywką nie tylko dla dzieci

fot. Pixabay

Jedną z najpopularniejszych form rozrywki połączonej z rozwojem dziecka, są różnego rodzaju zabawy z barwnym upiększaniem konturów obrazków. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że tego rodzaju aktywność, nie jest zarezerwowana jedynie dla najmłodszych. Jakie korzyści przynosi tego rodzaju forma aktywności artystycznej, w jaki sposób wpływa na nasze pociechy oraz na nas samych?

Głównym skojarzeniem związanym z kolorowankami są dzieci. Pozornie błaha i niewinna czynność, jaką jest wypełnianie kolorem czarnobiałych konturów przy użyciu kredek lub flamastrów, stanowi niezwykle istotne wsparcie w rozwoju najmłodszych. Dlaczego? Otóż poprzez kolorowanie nie tylko dostarczamy solidnej dawki zabawy, ale też ćwiczymy motorykę małą. Dziecko chwytając i trzymając różnego rodzaju przybory do rysowania, wyrabia sobie chwyt potrzebny w późniejszym okresie do nauki pisania i nie tylko. Dodatkowo konieczność dokładnego uzupełniania koloru wspomaga wzmocnienie dbałości o szczegóły oraz rozwija umiejętność tworzenia zestawień kolorystycznych.

O korzyściach, które niosą kolorowanki dla dzieci, mówi Ewa Król — pedagog, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. 

Co ważne, rysowanki to nie tylko rozrywka i edukacja dla najmłodszych pociech. Bez trudu znajdziemy obecnie całe tomiki skomplikowanych malowanek dedykowanych nastolatkom i osobom dorosłym. Czy jest to jedynie forma rozrywki? Tak jak w przypadku dzieci, tak i dla starszych pokoleń malowanki niosą zdecydowanie szerszą gamę korzyści.

Oprócz rozwoju kreatywności i ćwiczenia zdolności manualnych najważniejszą funkcją kolorowanek dla młodzieży i dorosłych jest funkcja terapeutyczna. W świecie ciągłej gonitwy, przesycenia elektroniką i nieustannego stresu, poświęcenie nawet kilkunastu minut dziennie na kolorowanie wymyślnych mandal lub uzupełnianie konturów kolaży, zauważalnie obniża poziom stresu i pomaga się zrelaksować. Bardzo często w gabinetach psychologów jednym z podstawowych akcesoriów wspomagających terapię są właśnie rysowanki. 

Jako ciekawostkę można potraktować fakt istnienia kolorowanek medycznych. Jest to ich bardzo szczególny rodzaj. Ma na celu wsparcie procesu uczenia się przyszłych adeptów studiów medycznych kształtów, kolorów i umiejscowienia poszczególnych struktur ciała.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content