Podróże koleją. Wrocław na szlaku

fot. Radio Rodzina

Okres wakacji to czas wzmożonych podróży Polaków. Część z nas preferuje wyjazdy z użyciem prywatnego samochodu, inni wybierają lot samolotem, a spora część osób decyduje się na podróż koleją. Odwiedziliśmy okolice wrocławskiego dworca, by zapytać o to, skąd i dokąd podróżują osoby korzystające pociągami, a także co myślą o modernizacji taboru kolejowego.

Już od lat 40. XIX wieku Wrocław był ważnym punktem na mapie kolei. To w naszym mieście kończyły się nowopowstałe linie kolejowe. 12 października 1987 roku uruchomiono ruch pociągów. Od tamtej pory nasze miasto stało się miejscem, przez które przechodziły popularne trasy. Obecnie w dalszym ciągu stacja „Wrocław Główny” jest jednym z najważniejszych punktów miasta, w którym wielu turystów zaczyna lub kończy swoją przygodę ze stolicą Dolnego Śląska, ale nie tylko.

Jako główne miasto aglomeracji, Wrocław stanowi też miejsce pracy i rekreacji dla tysięcy mieszkańców regionu. Wiele osób nawet z odległych miejscowości korzysta z możliwości rozwoju kariery i edukacji, które są tu na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo bogata oferta wydarzeń kulturalnych skutkuje wysoką atrakcyjnością regionu dla odwiedzających go.

Miasto jest też punktem przesiadkowym. Podróżujący z odległych regionów Polski, bardzo często muszą zmienić pociąg, którym jadą na inny, jadący już do miejsca docelowego. Biorąc pod uwagę często kilkugodzinne oczekiwanie na przesiadkę, turyści mogą w ekspresowym tempie odwiedzić główne punkty turystyczne we Wrocławiu. Są to np. okolice rynku, Ostrów Tumski czy nawet aquapark. 

Innym popularnym powodem podróży w kierunku Wrocławia są powody związane z dostępem do wielu usług medycznych. Wielokrotnie — w szczególności w przypadku starszych osób — to podróż koleją do stolicy Dolnego Śląska jest najbardziej komfortowym sposobem dotarcia do lekarza specjalisty.

Przy okazji półmetka wakacji zapytaliśmy podróżnych skąd, dokąd i w jakim celu zmierzają.

W związku z panującym obecnie trendem zmierzającym w kierunku ograniczenia emisji szkodliwych gazów i zanieczyszczeń, różnego rodzaju organizacje starają się mu sprostać i włączyć się do starań proekologicznych. Nie inaczej jest w przypadku operatorów kolejowych. Prowadzone są inwestycje związane z wyborem nowych składów i wymianą istniejącego taboru, na nowoczesne modele elektryczne lub hybrydowe. Dzięki temu użytkowane na kolei pojazdy stają się coraz bardziej ekologiczne, a podróżowanie bardziej komfortowe.

Sprawdziliśmy też, jakie są opinie podróżujących nt. wprowadzonych standardów związanych z niskoemisyjnością.

inf. T. Król

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content