Zwierzęta z drugiego krańca świata. Egzotyczna pasja

fot. Tomasz Król

Większość z nas — o ile w ogóle — jako preferowane zwierzę domowe wskazuje zazwyczaj kota, psa, ewentualnie chomika, świnkę morską. Już za wstęp do ekstrawagancji wiele osób uznaje hodowlę żółwia lub papugi. Rośnie jednak liczba osób, które wybierają całkowicie odmienne formy domowego pupila. Coraz częściej jako zwierzęcy współdomownicy wybierane są pająki, owady hodowlane takie jak straszyki, skorpiony i węże (które mają nawet swój dzień przypadający 16 lipca).

Jeżeli nie jesteśmy uprzedzeni z jakiegoś powodu do wspomnianych, mniej oczywistych zwierząt domowych, kuszące może wydawać się zostanie opiekunem tego rodzaju stworzenia. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może nadawać się do tego, by opiekować się wężem lub pająkiem bez szkody dla obu stron. Poszczególne gatunki zwierząt mogą być mniej lub bardziej wymagające w utrzymaniu i kontaktach z nimi.

Historią swojej pasji podzielił się z nami Paweł Jarema, hodowca zwierząt egzotycznych z Wrocławia.

Ze względu na tryb życia danego gatunku, opieka nad nim może wiązać się z różnymi wyzwaniami. Przed podjęciem decyzji w związku z planami zakupu nowego podopiecznego, zastanówmy się, czy nasz tryb życia nie będzie kolidował z wymaganiami stworzenia. W szczególności, jeśli dużo podróżujemy, problemem może być opieka nad zwierzęciem wymagającym utrzymania określonych warunków bytowania (odpowiedniej temperatury, wilgotności). Oczywiście możemy posiłkować się wsparciem najbliższych lub sąsiadów, jednak powinniśmy brać pod uwagę sytuacje, kiedy zostajemy zupełnie sami.

Jeżeli wiemy już, że będziemy mogli sprostać wymaganiom przyszłego pupila, jako osoby początkujące zdecydujmy się na sprawdzone i niewymagające odmiany danego gatunku. 

Podstawowymi źródłami informacji nt. stworzeń z odległych zakątków globu są najczęściej inni pasjonaci. Skąd możemy czerpać wiedzę na temat poszczególnych gatunków i ich pielęgnacji?

Obecnie możemy cieszyć się okresem wakacji, niestety zgodnie z licznymi doniesieniami, wakacje to czas licznych porzuceń zwierząt. Jest to związane przede wszystkim z brakiem odpowiedzialności ludzi, którzy zapominają, że opieka nad pupilem trwa cały rok i może kolidować z planami urlopowymi.

W przypadku kotów lub psów do wyboru mamy liczne hotele dla zwierząt, które umożliwiają zapewnienie opieki dla zwierzaka pod naszą nieobecność. Dodatkowo często nasi najbliżsi lub znajomi też mogą zaoferować swoje wsparcie.

Jak poradzić sobie w przypadku chęci skorzystania z urlopu i konieczności zapewnienia opieki naszemu egzotycznemu pupilowi?

inf. T. Król

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content