Młodzi naukowcy z Wrocławia stworzyli stanowisko fotowoltaiczne wytwarzające wodór

fot. Radio Rodzina

Studenci z koła naukowego „Płomień” na Politechnice Wrocławskiej zbudowali urządzenie wytwarzające energię elektryczną za pomocą panelu fotowoltaicznego, która następnie wykorzystywana jest do produkcji wodoru z wody. Na nasze pytania odpowiedzieli Dominik Bielecki i Tomasz Rybak.

Wynalazek bazuje na najnowszej technologii

Wodór wydaje się paliwem przyszłości, jednak jego produkcja obecnie jest bardzo kosztowna. Z kolei jednym z głównych wyzwań związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej jest jej bezstratne magazynowanie. Wynalazek stworzony na Politechnice Wrocławskiej rozwiązuje oba te problemy.

Instalacja w wydajny sposób wytwarza wodór, który może następnie służyć jako magazyn energii.

Zbudowana instalacja jest na tyle wydajna, że mogłaby posłużyć do samej produkcji wodoru np. na potrzeby zasilania pojazdów. Kolejnym krokiem jej twórców będzie stworzenie systemu zarządzania pozwalającego na maksymalnie efektywne wykorzystanie tego rozwiązania.

Jesteśmy w stanie w całości produkować to w Polsce

Wiele elementów koniecznych do skonstruowania prototypowego panelu pochodzi od producentów zagranicznych. Jak jednak zapowiada Dominik Bielecki, jego twórcy chcą kompleksowo zająć się technologią produkcji i wykorzystania wodoru, co wiąże się z opanowaniem produkcji wszystkich części składowych w Polsce, co wraz z ewentualnym podjęciem produkcji w większej skali pozwoli też obniżyć koszty.

Koszt wykorzystanych w laboratorium urządzeń wyniósł ok. 100 tys. zł. Wszystko możliwe było dzięki wsparciu Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Przygotował: Mikołaj Kłobuch

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content