Wystawa „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” w Centrum Historii Zajezdnia

Foto: mat. pras.

Centrum Historii Zajezdnia razem z Instytutem Pamięci Narodowej zaprasza na wernisaż wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”, który odbędzie się 27 lipca o godzinie 17:00 w sali Pamięć” Centrum Historii Zajezdni.

Ekspozycja zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, prezentuje piętnaście rzeźb wykonanych z brązu w latach 1999-2003 przedstawiających sylwetki więźniów i sceny z życia obozowego, składające się na bolesne wspomnienia Artysty z tamtego czasu. Do opisów eksponatów posłużono się cytatami z książki Samuela Willenberga ,,Bunt w Treblince” w wersji polskiej i angielskiej. Dzięki temu zestawieniu głos Autora wybrzmiewa najpełniej.

Prace te składają się na wystawę, przygotowaną przez IPN w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej oddaje cześć ofiarom Holokaustu.

Ekspozycję wraz z projektem edukacyjnym na kanwie prac Willenberga zrealizowano dzięki życzliwości i zaufaniu, jakim obdarzyła Instytut Pamięci Narodowej Wdowa po Artyście, Pani Ada Krystyna Willenberg, która niestrudzenie kontynuuje dzieło swojego męża, w imię zachowania pamięci o Zagładzie.

Samuel Willenberg, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej oraz uczestnik Powstania Warszawskiego, mimo traumatycznych przeżyć wojennych w okupowanej przez Niemcy Polsce, do końca życia w 2016 r. miał odwagę wracać do ojczystego kraju. Od wyjazdu do Izraela w 1950 r. wielokrotnie wraz z żoną Krystyną przyjeżdżali do Polski – sami lub jako przewodnicy izraelskiej młodzieży. Stali się rzecznikami dobrych relacji polsko-żydowskich, nie ukrywając tragicznych, ale i pięknych wydarzeń łączących te dwie grupy polskich obywateli podczas zbrodniczej niemieckiej okupacji.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 26 lipca do 21 sierpnia w sali „Przyszłość” Centrum Historii Zajezdnia. Wstęp wolny.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content