Dieta kontra upały

fot. pexels

Ostatnia fala upałów daje się we znaki większości z nas. Większość z nas w poszukiwaniu ulgi chroni się we wnętrzach swoich domów, mieszkań lub biur wyposażonych w klimatyzację, ewentualnie w prawdziwą armię wiatraków. Warto pamiętać, że na nasze samopoczucie w trakcie wysokich temperatur oprócz otoczenia w jakim się znajdujemy, wpływ ma to co spożywamy i pijemy. 

Czym charakteryzuje się tradycyjna dieta Polaków? Biorąc pod uwagę najpopularniejsze potrawy kojarzące się z naszą kuchnią — w tym przede wszystkim bigos, kotlety w różnych postaciach, rozgrzewające zupy i stosunkowo tłuste, pieczone mięso wieprzowe — kuchnia polska jest ciężkostrawna. Skutkuje to zwiększonym wytwarzaniem ciepła w związku z procesami termogenezy w organizmie. Z jednej strony wzrasta ilość spalanych kalorii (szacuje się, że proces ten pochłania nawet 6-10% dobowego wydatku energetycznego organizmu), z drugiej zaś może powodować dyskomfort w czasie wspomnianych wcześniej upałów. Z drugiej strony mamy wśród rodzimych potraw dania ze słodkowodnych ryb, chłodniki i wiele innych, które z pewnością nie obciążą zbytnio naszego żołądka.

O główne cechy polskiej kuchni pod względem dietetycznym, zapytaliśmy Panią Izabelę Wierzchacz-Langner, specjalistkę ds. żywienia z ośrodka zdrowia “OPIL” we Wrocławiu:

By zadbać o własne zdrowie, a także wysoki poziom samopoczucia oraz komfort w okresie obecnie występujących temperatur, zadbajmy o to co jemy. Wyeliminowanie części elementów diety może mieć zbawienny wpływ na to, jak radzimy sobie z upałami.

Oprócz pamiętania o tym, których potraw lub składników powinniśmy unikać, do jadłospisu warto dodać produkty mogące wspomóc pracę organizmu w warunkach stresu termicznego.

Nie samym chlebem człowiek żyje, bo… nawodnić też się musi. Szczególnie gdy tracimy duże ilości płynów w wyniku pocenia się i zwiększonej ciepłoty ciała, ważne jest odpowiednie nawodnienie. Często możemy nie zdawać sobie sprawy, że nawet rodzaj spożywanej wody i wybór innych napojów, może mieć bardzo znaczący wpływ na to, jak się czujemy.

Nam pozostaje podziękować za udzielone wskazówki i zaapelować do Państwa o zatroszczenie się o siebie, by w jak najlepszej kondycji przejść przez czas panującego obecnie skwaru.

inf. T. Król

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content