Światowy Dzień Mózgu, pomyślmy o komputerze w naszej głowie

fot. Pexels.com

22 lipca obchodzimy święto jednego z naszych najważniejszych organów. Będąc najbardziej skomplikowaną pod względem budowy częścią naszego ciała, odpowiada on nie tylko za kontrolę naszego ciała. Przechowuje także nasze wspomnienia, warunkuje reakcje na otoczenie i spełnia rzeczywistą, centralną funkcję w układzie nerwowym. Jak dbać o ten organ, jak zapobiegać potencjalnym problemom z nim związanym i nie tylko? O tym w rozmowie z doktorem Michałem Spózem, lekarzem jednego z ośrodków zdrowia we Wrocławiu.

Jak dbać o nasz mózg?

Ciągły stres, zbyt krótki czas snu mający wpływ na możliwości regeneracji naszego ciała, nieprawidłowa dieta i złe nawodnienie. Wszystko to może mieć wpływ na kondycję biologicznego komputera, jakim jest centralny organ naszego układu nerwowego.

O tym, jak o niego dbać, mówi lekarz przychodni „OPIL” we Wrocławiu, doktor Michał Spóz.

Coraz częstsze przypadki udarów mózgu. Rozpoznanie objawów udaru.

Wspomniany organ może ulec uszkodzeniu w różnych postaciach. Te najłatwiejsze do zdiagnozowania i umożliwiające stosunkowo szybką reakcję to uszkodzenia mechaniczne. Narażeni na nie jesteśmy w przypadku uderzeń, wypadków komunikacyjnych czy w czasie uprawiania sportu. Dużo cięższe jest rozpoznanie w porę wewnętrznych uszkodzeń, do których należy przede wszystkim udar mózgu. Szybkie rozpoznanie i pomoc medyczna może zadecydować o zdrowiu i życiu danej osoby. Szczególnie w czasie upałów, zwracajmy uwagę na zdrowie własne i osób w naszym otoczeniu. Nasza odpowiednia reakcja, to często jedyna szansa na ratunek. 

Najważniejsze objawy udaru to przede wszystkim te neurologiczne. Zaliczymy do nich m.in. niedowłady, opadanie kącika ust, ospałość oraz bełkotliwa mowa.

Jak zapobiegać udarowi mózgu.

Oprócz tak podstawowych aspektów, jak wypijanie odpowiedniej ilości płynów, pamiętajmy o zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Nie musi ona oznaczać wielogodzinnych wizyt na siłowni. Spacer, ograniczenie korzystania z wind czy odłożenie kluczyków samochodu i wybór roweru może pomóc w dostarczeniu odpowiedniej dawki ruchu.

Schorzenia neurologiczne i choroby oraz zaburzenia psychiczne, stały wzrost zagrożenia.

Oprócz uszkodzeń mechanicznych i udarów nasz mózg może dotknąć szereg innych dolegliwości. Warto wspomnieć o chorobie Alzheimera dotykającej przede wszystkim seniorów, epilepsji, postępującej degeneracji funkcji tego organu w postaci demencji lub nowotworach. 

Innym istotnym problemem, narastającym szczególnie ostatnio, są choroby oraz zaburzenia psychiczne. Ich podłoże to zarówno aspekty fizjologiczne związane np. z nieprawidłową gospodarką hormonalną organizmu danej osoby, jak i czynniki psychospołeczne w postaci m.in. permanentnego stresu.

Nie panikujmy, ale też nie bagatelizujmy.

Pracownicy lokalnych ośrodków zdrowia, bardzo często informują o przypadkach wizyt pacjentów, które w rzeczywistości nie wymagały konsultacji z lekarzem. Pamiętajmy, by nie wpadać w panikę każdorazowo przy wystąpieniu bólu głowy lub brzucha. Często może to być jedynie chwilowy rozstrój, np. w wyniku spożycia czegoś ciężkostrawnego, wypicia zbyt małej ilości płynów i nie tylko.

Z drugiej jednak strony, nie możemy bagatelizować problemów z własnym zdrowiem. Jeżeli dany objaw pojawia się regularnie lub trwa przez dłuższy czas i nie ustępuje samoistnie, skontaktujmy się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. 

Nam pozostaje życzyć sobie i Państwu dużo zdrowia, przypomnieć — szczególnie w okresie fali upałów, jakich obecnie doświadczamy — o prawidłowym nawadnianiu i zapewnieniu sobie chwili wytchnienia oraz dawki aktywności fizycznej.

inf. T. Król

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content