Pięciolecie wznowienia żeglugi towarowej na Odrze

fot. Radio Rodzina

W lipcu 2017 roku popłynął pierwszy próbny transport węgla do Wrocławia. Mamy więc dobry moment na podsumowanie dotychczasowych prac przy odbudowie transportu rzecznego na Dolnym Śląsku. Porozmawialiśmy z Dr Kpt. Janem Pysiem, Dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Jest jeszcze wiele problemów ale prace trwają

Po pięciu latach prac potencjał Odrzańskiej Drogi Wodnej wykorzystywany jest w niewielkim stopniu. To efekt m.in. zmian na rynku wykonawców takich przewozów, ale także faktu, że wiele niezbędnych inwestycji wciąż trwa, co przekłada się na przepustowość szlaku.

Niemniej mimo szeregu niesprzyjających okoliczności, Odra już jest wykorzystywana w transporcie, w tym takich ładunków, które trudno przetransportować inaczej.

Przewiduje się, że wszystkie te szeroko zakrojone prace związane z modernizacją Górnej Odry zakończą się w ciągu trzech lat.

Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu już niebawem rozwinie skrzydła

Żegluga śródlądowa to obszerna dziedzina wymagająca fachowych kadr, toteż również w 2017 roku reaktywowano we Wrocławiu Technikum Żeglugi Śródlądowej, które jeszcze przed dwoma dekadami mieściło się przy ul. Brucknera. Obecna placówka oczekuje m.in. na uzyskanie docelowej bazy lokalowej.

Jak mówi nam Dr Kpt. Pyś, marynarze śródlądowi kształceni we Wrocławiu już znajdują bardzo dobre zatrudnienie także za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii czy Holandii.

„Należy tą drogę wodną doprowadzić do parametrów międzynarodowych”

W rozmowie z Dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu poruszyliśmy szereg innych wątków związanych z obecną rolą żeglugi śródlądowej ale także np. kontrowersjami ekologicznymi.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Przygotował: Mikołaj Kłobuch

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content