Dolnośląskie lasy zagrożone pożarami

fot. Radio Rodzina

Kilkudniowe upały doprowadziły do spadku wilgotności ściółki, co przekłada się na wzrost zagrożenia pożarowego. O jego skali i wskazaniach dla miłośników leśnych spacerów porozmawialiśmy z Malwiną Sokołowską z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych We Wrocławiu.

„Nie ma dnia bez pożaru”

Od początku roku w dolnośląskich lasach wybuchło aż 195 pożarów i nierzadko obejmują one znaczne obszary. Wzrost temperatury niesie ze sobą zwiększenie tego zagrożenia. W chwili obecnej nie ma jednak decyzji o wprowadzeniu zakazów wstępu. Takie kroki podejmowane są przy trzecim stopniu zagrożenia pożarowego na podstawie ścisłych wytycznych: wilgotność ściółki poniżej 10% musi utrzymywać się przez co najmniej pięć dni.

Bezpieczeństwo lasów zależy także od nas samych

O zminimalizowanie szkód możemy zadbać także i my sami – wczesne wykrycie pożaru to jeden z kluczowych warunków jego opanowania. Dlatego odbywając leśne wycieczki warto bacznie obserwować otoczenie i jak najszybciej zawiadamiać o zagrożeniu.

Leśnicy przypominają też o istniejących obostrzeniach dotyczących rozpalania ognisk, które mogą palić się tylko w miejscach wyznaczonych bądź 100 metrów od granicy lasu i apelują, by w tym trudnym okresie zaniechać tego w ogóle.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content