Wakacje kredytowe dla wszystkich od sierpnia

pixabay

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych. Pozwala ona na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w wymiarze czterech miesięcy do końca tego roku oraz czterech miesięcy w przyszłym roku.

Po podpisaniu ustawy prezydent powiedział, że dokument jest odpowiedzią na trudności, które dotykają spłacających kredyty. „To ustawa o społecznościowym finansowaniu przedsięwzięć gospodarczych, ale przede wszystkim o pomocy kredytobiorcom. Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili nieruchomości, mieszkania, wybudowali domy i w tym celu wzięli kredyty, a dziś – w sytuacji rosnących stóp procentowych – są w trudnej sytuacji” – tłumaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że dzięki ustawie obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej zostanie przedłużone do końca października. Dodał, że dotyczy to działań, które miałyby doprowadzić między innymi do obniżenia ceny paliw. Prezydent podkreślił, że w dobie wakacyjnych wyjazdów jest to szczególnie ważna kwestia dla polskich rodzin.

Prezydent tłumaczył również, że rozwiązania zawarte w ustawie nie anulują rat, lecz pozwalają na odroczenie płatności. Andrzej Duda podkreślił, że te regulacje mogą pomóc wielu rodzinom. „To zawieszenie spłacania kredytów daje możliwość podjęcia pewnych decyzji finansowych lub majątkowych dotyczących gospodarki finansowej w rodzinie lub codziennego funkcjonowania” – dodał prezydent.
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że ustawa o wakacjach kredytowych została niemal jednogłośnie uchwalona przez Sejm. Wyraził zadowolenie, że wszystkie siły polityczne zgodnie poparły ideę pomocy kredytobiorcom.

Ustawa ma wejść w życie 31 lipca, a wnioski o odroczenie spłat kredytów hipotecznych będzie można składać już w sierpniu.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że wnioskować o wakacje kredytowe będzie można jeszcze w lipcu. Ustawę wprowadzającą ten mechanizm podpisał prezydent Andrzej Duda.
W rozmowie z Polskim Radiem minister Rzeczkowska wyjaśniła, że odroczenie spłaty będzie możliwe już od sierpnia. „Ustawa daje możliwość tym osobom, które mają na początku sierpnia do spłaty ratę kredytu, zawnioskowania o wakacje kredytowe, w tym roku maksymalnie o cztery miesiące ulgi, w przyszłym również cztery, ale rozłożone na cały rok – czyli w kwartale po jednym miesiącu ulgi” – zaznaczała.
Minister przypomniała, że istnieje też drugi mechanizm, z którego można korzystać – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. „Jest to pożyczka, o którą można zawnioskować, wsparcie jest rozłożone na 36 miesięcy. Spłata następuje po dwóch latach od zakończenia korzystania z pomocy, jest też możliwość umorzenia części rat” – dodała. Na ten fundusz, jak przewiduje ustawa, banki mają do końca roku wpłacić dodatkowo 1,4 miliarda złotych.

Minister finansów dodała, że podpisane przez prezydenta przepisy dają możliwość wprowadzenia zamiennika za WIBOR. „Jest to jednak działanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania, bo ta zmiana rodzi skutki dla całego sektora finansowego. Zespoły pracują nad tym, badając i przygotowując cały sektor, bo jest to duże wyzwania” – powiedziała.
Podpisana przez prezydenta ustawa przedłuża także do końca października obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej.

IAR

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content