Jak Wam się powodzi 25 lat po powodzi? Ogólnopolska Konferencja Naukowa i spotkanie plenerowe.

fot. Radio Rodzina

Konferencja, która odbyła się 8 lipca  w murach Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu

była wyjątkowym wydarzeniem dedykowanym pamięci 25-lecia Powodzi Wrocławskiej i Powiatu Wrocławskiego z 1997 roku. Zorganizowały ją wspólnie: Stowarzyszenie Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego, Łan i CzernicyPartnerski Klub Biznesu WrocławDolnośląska Izba Gospodarcza, Wyższa Szkoła Handlowa wraz z Zarządem Powiatu Wrocławskiego.

Powódź w 1997 roku była niespodziewanym zdarzeniem, z którym musiały się zmierzyć władze lokalne. Jakie były odczucia i z czym w tamtym okresie musieli się zmierzyć włodarze gmin opowiedział podczas panelu „Decyzyjność władzy samorządowej w walce z powodzią” Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, a także Wojciech Horyń, który opowiedział o zagrożeniu dla bezpieczeństwie ludności podczas klęski żywiołowej. Ponadto swoje wspomnienia związane z tym wydarzeniem przedstawili Waldemar Szewc oraz Romuald Grocki.

Samorządy lokalne, które zostały poszkodowane nie były przygotowane na taką katastrofę – kto angażował się w pomoc, w jaki sposób radzono sobie z atakiem tego niszczycielskiego żywiołu opowiedzieli Włodzimierz Chlebosz – Wójt Gminy Czernica, Henryk Ochlik i Ryszard Wychudzki z Sołectwa Łany oraz Mirosław Janik – z Komitetu Mieszkańców Gminy Czernica.

Swoimi wspomnieniami podzielili się także przedstawiciele służb mundurowych. Jakie służby uczestniczyły w ewakuacji, układaniu worków z piaskiem czy udzielaniu pomocy poszkodowanym –  swoje wspomnienia przekazali zgromadzonym: Wojciech Adamski z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, Józef Kmonk z Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Grzegorz Muchorowski ze Straży Miejskiej Wrocławia oraz po raz kolejny Romuald Grocki – jako przedstawiciel  Wojska Polskiego i Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w 1997 roku.

Wydarzenie z udziałem Starosty Powiatu Wrocławskiego Romana Potockiego, Wicestarosty Andrzeja Szawana, Przewodniczącego Rady Powiatu Wrocławskiego Piotra Chmurzyńskiego, Członka Zarządu Powiatu Wrocławskiego Wiesława Zająca, Sekretarz Powiatu Wrocławskiego Anny Żygadło oraz Dyrektor Wydziału Organizacyjno – Prawnego Beaty Pierzchały z jednej strony było upamiętnieniem ofiar i przypomnieniem o skali zniszczeń spowodowanych kataklizmem. Z drugiej zaś strony zaprezentowaniem jakie obecnie działania prowadzone są przez samorządy lokalne w celu przeciwdziałaniu wystąpienia powodzi.

Kolejny dzień – impreza plenerowa w ośrodku sportowym PKS w Łanach – rozpoczął się od zwiedzania wyjątkowej wystawy eksponatów, filmu i fotografii z okresu powodzi 1997 r. oraz pokazu twórczości Lilianny Borowskiej – lokalnej artystki, która zaprezentowała swoje kreacje artystyczne. Następnie odbył się  mecz pokazowy  – Przedsiębiorcy kontra Samorządowcy. Drużynę samorządowców reprezentowali m.in. Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, Andrzej Szawan – Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, Wiesław Zając Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Piotr Michał Chmurzyński – Przewodniczący Rady Powiatu, Sławomir Hryniewicz i Jerzy Jasiński – Radni Powiatu Wrocławskiego oraz przedstawiciele gminy Czernica, a mecz zakończył się wynikiem – Samorządowcy 3 : 4 Przedsiębiorcy. Po ostatnim gwizdku odbyła się symboliczna seria rzutów karnych, a po niej ceremonia wręczenia pamiątkowych pucharów dla obu drużyn.

Na zakończenie całego wydarzenia odbył się grill, podczas którego uczestnicy mieli okazję porozmawiać,  na chętnych czekała również strefa chilloutu zorganizowana przez firmę Maxfliz, boisko do gry w badmintona, stoisko fizjoterapeutyczne oraz kilka innych atrakcji-niespodzianek. Nie można też zapomnieć o Fundacji Slava, która wspierała całe wydarzenie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content