Opera Wrocławska podsumowuje sezon i zapowiada nowości

Halina Ołdakowska Opera Wrocławska

Podczas spotkania z mediami dyrektor Halina Ołdakowska przedstawiła wyniki finansowe i osiągnięcia Opery Wrocławskiej w sezonie artystycznym 2021/2022. Celami na kolejny sezon są: rozbudowa widowni oraz umocnienie pozycji teatru w Europie i w świecie.

15 lipca mijają dwa lata od objęcia funkcji dyrektor Opery Wrocławskiej przez Halinę Ołdakowską. W rozmowie z dziennikarzami podsumowała swoją kadencję i opowiedziała o działaniach teatru.

-Nasze spektakle są na tyle ciekawe, że znajdują widownię bez większej promocji – mówi dyrektor Opery Wrocławskiej, Halina Ołdakowska.

-Jest taka opinia, która mówi, że robimy drogie premiery. Chciałabym zdementować tę informację – tłumaczy Halina Ołdakowska. Na pytanie o koszty premiery, odpowiada: to nawet 1,5 mln złotych.

Teatr utrzymuje się głównie z dotacji, wsparcia sponsorów i wynajmu (np. parkingu). -Przychody ze sprzedaży biletów w ubiegłych latach, jeszcze przed pandemią, rysowały się na poziomie 4,5 mln zł rocznie. Obecnie jesteśmy na dobrym poziomie – dodaje dyrektor Halina Ołdakowska.

Wśród tytułów, które jak dotąd cieszyły się największą popularnością, były „Tosca”, „Così fan tutte”, czy „Cyganeria”, która zgromadziła w Operze Wrocławskiej 40-tysięczną widownię.

Co nowego?

Do zespołu Opery Wrocławskiej dołącza nowy dyrygent. Został nim Henry Kennedy, asystent Riccardo Mutiego, który podpisał już umowę i przyjechał do Wrocławia z Londynu.

Nowością jest też Letnie Kino Opery Wrocławskiej, czyli projekcja znanych spektakli operowych oraz dokumentów. Będą one wyświetlane na zewnątrz. Do tego powstanie strefa chill-outu. O oficjalnej dacie otwarcia projektu będziemy informować – dodaje dyrektor.

Opera Wrocławska wraca ponadto do grafik Rafała Olbińskiego. – Chcielibyśmy wrócić do współpracy. Zależy nam na łączeniu sztuk – dodaje Halina Ołdakowska.

Nowy sezon w Operze Wrocławskiej rozpocznie się 3 września. Na Wielkiej Gali Inauguracyjnej Sezonu 2022/2023 zaśpiewa Erwin Schrott, towarzyszyć mu będą solistki Jadwiga Postrożna i Maria Rozynek-Banaszak, Orkiestra oraz Chór Opery Wrocławskiej.

Opera Wrocławska jako pracodawca

W Operze Wrocławskiej od kilku miesięcy trwa spór zbiorowy. Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych NSZZ „Solidarność” i Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych domagali się podwyżek. Jak wygląda obecnie sytuacja? -Trwają rozmowy – mówi dyrektor Halina Ołdakowska.

Opera Wrocławska jest samorządową instytucją kultury prowadzoną przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ubiegłym sezonie przeprowadzono w niej kontrolę NIK-u oraz marszałka. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in. wysokości wynagrodzenia dyrektora artystycznego.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content