Nieumiejętnie korzystanie z klimatyzacji sprzyja infekcjom

fot. pixabay.com

Lekarze POZ od kilku tygodni, gdy tylko zrobiło się gorąco, przyjmują w swoich gabinetach wielu pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych, bólem gardła, uszu, ale też przeziębieniami przebiegającymi nawet z podwyższoną temperaturą. Osoby te „ratują” się przed upałami – klimatyzacją. Używają jej głównie w samochodach, ale też coraz częściej w biurach czy domach. I niestety – robią to nieumiejętnie, popełniając podstawowy błąd.

Mówi dr Maciej Sokołowski.

Tomasz Anasiewicz, dyrektor do spraw Lecznictwa przestrzega przed zbyt mocną klimatyzacją. Różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a powietrzem na zewnątrz powinna wynosić 5-7 stopni.

– Na zewnątrz jest upał – grubo ponad 30 st., a w samochodzie albo w pomieszczeniu – 18 st. Takiej różnicy organizm nie wytrzymuje. Klimatyzacja, suche powietrze, sprzyjają wychłodzeniu i wysuszeniu błon śluzowych. A stąd już najkrótsza droga do infekcji – mówi dr Agata Sławin, specjalista medycyny rodzinnej, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Pacjenci zgłaszają się z bólem gardła, chrypką, podwyższoną temperaturą. Astmatycy częściej mają napady duszności. Suche powietrze wysusza błony śluzowe, skórę, spojówki, stąd także problemy z łzawieniem oczu, bólem, puchnięciem. Pojawia się „zespół suchego oka”, stany zapalne. Dodatkowo klimatyzacja, jeśli nie jest szczelna i właściwie konserwowana, może być siedliskiem grzybów i bakterii.

To nie klimatyzacja jest źródłem problemów zdrowotnych, a jej niewłaściwe stosowanie.

Lekarze przypominają – dla organizmu człowieka najzdrowsza temperatura to 20-24 st. Jeśli więc na zewnątrz mamy falę upałów i słupki termometrów przekraczają 35 st., to nie schładzamy ani pomieszczeń, ani samochodu poniżej 20 st. Nawiew w samochodzie nie może być nastawiony tak, by dmuchał zimnym powietrzem prosto w twarz dziecka, bo wtedy trudno się dziwić, że po kilku godzinach pojawi się katar czy ból gardła. Taki szok termiczny trudny jest dla organizmu nawet dorosłego człowieka. To osłabia odporność i sprzyja infekcjom.

– Klimatyzacja stosowana umiejętnie  pomaga przeżyć fale upałów, ale trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Najważniejsza – w schłodzonym pomieszczeniu temperatura powinna być niższa niż na zewnątrz najwyżej o 5-7 st. Jeśli więc mamy 30 st. na dworze to w klimatyzowanym pomieszczeniu może być 24-25 st. Nie mniej, bo to nam tylko zaszkodzi – radzi dr Agata Sławin.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content