Działalność rysunkowa przez internet

fot. Radio Rodzina

Internetowi często przypisujemy negatywny wpływ na nasze życie – zbyt długie serfowanie po nim zabiera nam czas, odciąga od rzeczywistości, a bywa, że nawet ogranicza. Ale internet z założenia miał nam ułatwić codzienność. Magdalena Kościsz i Kinga Burek są malarkami, które możliwości dzisiejszego świata cyfrowego wykorzystały artystycznie.

Wszystko zaczęło się od serii działań „Jak pies z kotem” w październiku 2021 roku na wielkoformatowych płótnach, powstałych w wyniku wcześniejszych artystycznych konwersacji pomiędzy artystkami bez żadnych wcześniejszych planów czy ustaleń. Proces ten został zdokumentowany.

Artystki, czyli Kinga Burek i Magdalena Kościsz nie mogły się w pewnym momencie spotykać – wówczas też wciąż panował lockdown spowodowany sytuacją rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Stąd przyjaciółki-malarki wpadły na pomysł, by rozszerzyć działalność o konwersację rysunkową, która będzie przedstawiać życie codzienne. Przesyłały ją sobie na Whatsappie.

Zapytaliśmy artystki, ile czasu zajmowało im przygotowanie takich rysunków z każdego dnia.

Co najważniejsze, to projekt, który został kontynuowany na początku tego roku na Whatsappie, a który już w lutym został zaplanowany na przeniesienie go na rzeczywistą wystawę, wyszedł zupełnie spontanicznie. Kinga Burek i Magdalena Kościsz głównie rozmawiają ze sobą za pomocą obrazu, grafiki.

A przecież świat internetu głównie żyje dzisiaj obrazem. I znów warto wspomnieć, że głównie traktujemy to jako zarzut, ale niektóre obrazy mogą wyglądać tak, jak tworzą je dwie przyjaciółki-malarki. Co więc daje obraz, czego słowa nie oddadzą?

Jak podkreślają na koniec artystki, obraz ma więcej znaczeń. Zatem w tym wypadku internet przysłużył się do powstania graficznej, wielowymiarowej relacji.

Kinga Burek (ur. 1995 r.) – malarka, dyplom w pracowni Prof. dr. hab. Andrzeja Bednarczyka (2021r.), historyczka sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka, zdobywczyni tyułu Osoby Roku 2020 na Krakowskim Salonie Sztuki. Laureatka 19. i 20. edycji Artystycznej Podróży Hestii. Finalistka 45. edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021.


Magdalena Kościsz (ur. 1991r.) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. J. Matejki na Wydziale Malarstwa w pracowni malarstwa prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz malarstwa ściennego prof. Romana Łaciaka. Staż na Akademie Výtvarných Umění w Pradze w pracowni prof. Jiřího Sopka (2015-16).

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content