Co z ceną węgla? Koszty po podpisaniu ustawy przez prezydenta.

fot. Radio Rodzina

Polskie gospodarstwa w zdecydowanej większości wykorzystują węgiel do ogrzewania swoich domów i mieszkań. Czarne złoto i jego pochodne przez długi czas były jednym z najtańszych paliw ciepłowniczych. W ostatnim czasie, niestety, stały się powodem olbrzymich zmartwień dla osób, które stają przed koniecznością uzupełnienia domowego magazynu opału. Prezydent Andrzej Duda podpisał 11 lipca ustawę ustalającą maksymalną cenę węgla. Jak kształtują się cenniki składów opału, jakie są przyczyny obecnej sytuacji, czy węgiel jest dostępny w magazynach? O tym poniżej.

fot. Radio Rodzina

Rodzaje węgla dostępne w ofercie wrocławskich punktów sprzedaży i ich ceny.

Wrocławscy sprzedawcy tego paliwa oferują pełną gamę wysokiej klasy produktów. Dostępny jest zarówno klasyczny węgiel kamienny, jak i węgiel brunatny o niższej cenie i zachowaniu dobrej jakości, przez bardzo popularny ekogroszek, a także po nowoczesny produkt w postaci brykietu węglowego.

O zakresie oferty i najpopularniejszych produktach mówi Jarosław Świder, przedstawiciel składu opału EkoOpał z podwrocławskich Dobrzykowic.

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami galopujących cen paliw węglowych. Najbardziej skomplikowana sytuacja występuje w obrocie ekogroszkiem. Ceny tego rodzaju węgla poszybowały od poziomu około 1100 złotych w zeszłym roku, do 3500 złotych obecnie.

Zakres cen i prawdopodobne przyczyny podwyżek w cennikach przedstawia Jarosław Świder.

W reakcji na rosnące ceny czarnego złota i produktów pochodnych rząd rozpoczął poszukiwania możliwych rozwiązań w celu wsparcia rynku paliw węglowych, zarówno sprzedawców, jak i konsumentów. 

W ramach tych działań podpisywane są nowe umowy z dostawcami, w tym z innych państw. Najświeższą informacją jest podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa, która ustala maksymalną cenę tego opału. Dzięki proponowanej rekompensacie dla punktów sprzedaży wynoszącej do 1073,13 złotych brutto, cena dla odbiorców indywidualnych, spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych ma zostać zdecydowanie obniżona. W efekcie najwyższa cena, w jakiej wymienione podmioty będą mogły dokonać zakupu maksymalnie 3 ton węgla, będzie wynosić 996,60 złotych brutto.

O przygotowaniu do sprzedaży węgla we wspomnianej cenie i dostępności towaru w magazynach składów opałów mówi Jarosław Świder.

Co w przypadku gdy ktoś do ogrzania swojej nieruchomości potrzebuje więcej niż 3 tony? Na razie nie jest jasne czy będą wprowadzane nowe formy wsparcia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat węgla i produktów węglopochodnych?

Podstawowym czynnikiem różnicującym poszczególne produkty jest ich typ. Na rynku znajdziemy:

typ 31, węgiel płomienny — spalający się łatwo i stosunkowo szybko. Jest kruchy, ma ciemnoszarą lub grafitową, matową barwę. Generuje dość małą ilość ciepła.

typ 32, gazowo-płomienny — spala się równomiernie, jest twardy i nie kruszy się zbyt łatwo w czasie składowania. Proces spalania wytwarza małą ilość szkodliwych substancji, przez co jest jednym z najbardziej zalecanych paliw do domowych kotłów.

typ 33, gazowo-mocarny — wyglądem zbliżony do smoły, szklisty, bardzo ciemny i twardy. Wydziela bardzo dużą ilość szkodliwych gazów, które niespalone osiadają na kominie i wnętrzu kotła.

typ 34 i 35, koksujący — węgiel przemysłowy. Spalanie powoduje wydzielanie trujących substancji w postaci frakcji smoły i gazu koksowniczego. Bardzo twardy, szklisty, o barwie smoły.

W naszych piecach zgodnie z powyższą informacją wykorzystujemy węgiel typu 31 i 32.

Drugim aspektem, który ułatwia klasyfikację czarnego złota, jest jego kaloryczność. Parametr ten określa ilość energii cieplnej, jaka może zostać wytworzona w procesie spalania. W zależności od wartości opałowej, na rynku dostępne są następujące klasy energetyczne węgla:

od 17 do 19 MJ/kg — węgiel niskokaloryczny

od 20 do 25 MJ/kg — węgiel średniokaloryczny

od 26 do 30 MJ/kg — węgiel wysokokaloryczny

Istotnym czynnikiem w klasyfikacji tego paliwa jest jego sortyment, czyli wielkość ziarna surowca. Podział wygląda następująco:

gruby sortyment — ziarno wielkości minimum 25 milimetrów. Zaliczymy do niego węgiel typu orzech i kostka.

średni sortyment — wielkość ziarna w tym przypadku mieści się w przedziale od 5 do 25 milimetrów. Głównym produktem będzie groszek i grysik węglowy.

miał węglowy — najmniej atrakcyjny rodzaj węgla. Frakcja o wielkości do 6 milimetrów.

pyły i muły węglowe — odpad produkcji węgla o wielkości do 1 milimetra.

Co najważniejsze, im wyższa wartość kaloryczna przy zachowaniu jak najmniejszej ilości wydzielanych szkodliwych substancji spalania, tym wyższa jakość oferowanego produktu.

inf. TK

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content