„Dolny Śląsk ambasadorem Gruzji w UE” – zakończyła się misja gospodarcza

mat. prasowe Urząd Marszałkowski

Dolny Śląsk i Adżaria współpracują od 2016 roku podejmując szereg inicjatyw w turystyce, gospodarce, kulturze czy medycynie. Delegacja z Dolnego Śląska przebywała w Gruzji w ramach projektu „Going Global”, gdzie spotkała się ze stroną rządzącą Adżarskiej Republiki Autonomicznej oraz zapoznawała się z sektorem winiarskim.

W delegacji brali udział przedsiębiorcy m.in. z branży winiarskiej i spożywczej z naszego regionu. -Ta wizyta jest jednym z elementów pogłębiania relacji polsko-gruzińskich – mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

-To w naszym regionie powstawały pierwsze winnice w kraju. Możemy śmiało mówić o dolnośląskiej marce win – zaznacza wicemarszałek.

Przedstawiciele Dolnego Śląska spotkali się z Ministrem Finansów i Gospodarki, Ministrem Edukacji i Sportu oraz Ministrem Rolnictwa Adżarii. Odwiedzali także lokalne winiarnie i zapoznawali się ze specyfiką produkcji gruzińskiego wina.

-Gruzini widzą Polaków jako ambasadorów ich kraju w Unii Europejskiej – podkreśla Marcin Krzyżanowski.

Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego ocenia współpracę z Gruzją wzorowo. – To najcieplejsza relacja ze wszystkich zagranicznych dotąd zawiązanych przez nasz region – mówi Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Winnica Świdnicka ma tradycję 20 lat i jest jedną z najstarszych na Dolnym Śląsku. Wrażeniami z misji gospodarczej w Gruzji dzieli się z nami Jolanta Gut z Winnicy Świdnickiej. – Jestem zaskoczona i zdziwiona ich gościnnością. Z pewnością to spotkanie przełoży się także na nasz biznes – mówi winiarka.

-Gruzinów cechuje otwartość i gościnność. Ten elementy można włączyć do naszej branży winiarskiej – dodaje Jolanta Gut.

O efektach misji gospodarczej do Gruzji – mówi Krzysztof Hodun – dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD.

Delegacja złożyła także kwiaty pod pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Batumi.

Województwo Dolnośląskie i Adżaria współpracują ze sobą od 2016 r. Oba regiony brały udział w Targach Turystycznych, organizują wzajemne misje ekonomiczne, spotkania B2B.

W 2017 roku podpisano porozumienie pomiędzy gminami Milicz i Kobuleti. Zaplanowano także porozumienie pomiędzy gminą Bardo i Keda oraz powiatem Trzebnickim i powiatem Shuakchevi.

Projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Więcej informacji na stronie Dolnośląskiej Dyplomacji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego.

ZOBACZ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content