Burmistrz otrzymał nagrodę „Pokój na ziemi”

fot. Radio Rodzina

Podczas konferencji „50 lat stabilizacji polskich struktur kościelnych na Ziemiach Odzyskanych”, którą zorganizowała Fundacja Obserwatorium Społeczne, burmistrz Marek Długozima otrzymał z rąk abp. Józefa Kupnego statuetkę „Pokój na ziemi”.  Wyróżnienie zostało przyznane za dotychczasową współpracę i organizowanie w Trzebnicy konferencji naukowych poświęconych działalności Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Konferencja naukowa odbyła się w 50. rocznicę wydania konstytucji apostolskiej Pawła VI „Episcoporum Poloniae coetus”  23 czerwca br., a jej temat dotyczył stabilizacji polskich struktur kościelnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Obserwatorium Społeczne, Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród prelegentów byli m.in. ks. bp Jan Kopiec z diecezji legnickiej, ks. prof. Grzegorz Sokołowski, dyrektor Fundacji Obserwatorium Społeczne i Nowego Życia, a także prof. Jerzy Pietrzak, historyk.

Tego dnia wyróżnienie wraz z burmistrzem Markiem Długozimą otrzymali również jubilaci – bp. Jana Kopiec oraz prof. Jerzy Pietrzak. W prezencie abp. Józef Kupny wręczył im grafiki przedstawiające Ostrów Tumski.

Przemówienie burmistrza Marka Długozimy:

Dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą konferencję i za nagrodę, która jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem.

Otrzymana dziś statuetka POKÓJ NA ZIEMI (za dotychczasową współpracę i wsparcie działań dla upowszechnienia dziedzictwa kościoła na Śląsku) przypomina mi, ale pewnie i każdemu z nas, że pokój w dzisiejszych czasach jest wielkim skarbem. I jeśli ostatnie lata w jakiś sposób uśpiły naszą czujność i wydawało nam się, że pokój jest wartością odzyskaną raz na zawsze przez pokolenia naszych ojców i dziadków, dziś wiemy, że to zadanie również dla nas.

Jestem ogromnie dumny ze współpracy, jaką nawiązałem z Fundacją Obserwatorium Społeczne i całą archidiecezją wrocławską. Przez te wszystkie lata udało nam się zrealizować nie tylko cykl jakże ważnych konferencji naukowych, ale wspólnie wydaliśmy publikację naukową Księgę Roku Jadwiżańskiego („Św. Jadwiga Śląska. Pamięć, dziedzictw, inspiracja”), która stanowi wspaniałą pamiątkę po rok uroczystościach związanych z rocznicą 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej.

Organizujemy również wspólnie prelekcję, spotkania, czy wystawy, jak choćby ta szczególnie bliska mojemu sercu dotycząca przyjaźni Karola Wojtyły i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Świętych i błogosławionych naszego kościoła katolickiego.

To dla Trzebnicy wielkie wyróżnienie, że konferencja poświęcona roli, jaką kościół katolicki odegrał na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej przez ostatnie 4 lata odbywała się w Trzebnicy i była częścią naukowego projektu badawczego „Integracyjna rola Kościoła Katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej”.

Gromadziła naukowców z całej Polski – wybitnych specjalistów z zakresu historii, socjologii oraz nauk politycznych. W Trzebnicy znaleźli oni przestrzeń, by zgłębić temat, wymienić się doświadczenia. Owocem wygłoszonych referatów były publikacje pokonferencyjne, które z pewnością poszerzają naszą wiedzę, ale i ubogacają nas samych – bowiem im więcej wiemy na temat historii Ziem, które stały się naszym domem, tym większe jest nasze poczucie tożsamości i przynależności.

Ale chciałbym dziś wspomnieć także o niezwykłej atmosferze, którą udało nam się wytworzyć przez te minione lata. To atmosfera dialogu, uważności, wymiany myśli, ale również atmosfera ogromnej życzliwości i serdeczności. Za którą w sposób serdeczny już dziś wszystkim tu zgromadzonym dziękuję.

Od samego początku podkreślamy, jak ważna jest historia i zgłębianie jej tajemnic. Widzimy, że badanie tego, co minione, pozwala nam nie tylko porządkować przeszłość i ją poznawać, ale przede wszystkim uczy nas tego, co ważne dla nas na przyszłość.

Przyznam również, że to dla mnie powód do dumy, bowiem za każdym razem miałem zaszczyt objąć konferencję Patronat Honorowym wraz z Jego Ekscelencją Abp Józefem Kupnym Metropolitą Wrocławskim. Od początku konferencja miała również wspaniałych współorganizatorów, jak Instytut Pamięci Narodowej, czy Papieski Wydział Teologicznym we Wrocławiu.

Księże Arcybiskupie, Jego Ekscelencjo, dziękuję – za wielką życzliwość i otwartość, jaką zawsze Ksiądz Arcybiskup okazuje mi osobiście, ale również wszystkim mieszkańcom Trzebnicy – miasta św. Jadwigi Śl.  

Księże profesorze, nie ukrywam, że nasza współpraca jest dla mnie powodem do dumy i do radości i wierzę, że przed nami kolejne wspaniałe projekty.

Szanowni Państwo,

Życzę wszystkim owocnego czasu podczas dzisiejszej konferencji, a w wolnej chwili zapraszam do Trzebnicy, która latem jest szczególnie piękna i zielona, Jestem pewien, że w naszym mieście zachwycą Państwa nie tylko ślady przeszłości, ale i współczesność.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content