16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę

Fot. 16 DBOT

Bramę koszar 16 DBOT przekroczyła rekordowa liczba ochotników. Różni ich wiek, ale wszyscy mają jeden cel – służyć Ojczyźnie, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo i dobro lokalnej społeczności.

150 ochotników pojawiło się 2 lipca 2022 r. w 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To rekordowa liczba ochotników, która w tym roku, podjęła decyzję o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej, w Dolnośląskiej Brygadzie.

Brygada od dzisiaj wzmocniona jest przez 57-miu 19- latków i siedmiu 18 -latków. Najstarszy ochotnik ma 52 lata. Wśród ochotników jest dr nauk prawnych, stomatolog, dziennikarz, architekt, nauczyciel, technik weterynarii i wielu innych, reprezentujących różne, ważne zawody.

Dolnośląscy ochotnicy swoją służbę rozpoczęli o godz. 7 rano, meldując się z kartą powołania w jednostce wojskowej. Poznali dowódców i rozpoczęli cykl czynności związanych z zaewidencjonowaniem, umundurowaniem i przygotowaniem do pełnienia zadań żołnierza Wojska Polskiego w szeregach 16 DBOT.

Ponadto każdy z nich spotkał się lekarzem i psychologiem. Ochotnicy mogli również skorzystać z wojskowego fryzjer, który cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodych mężczyzn. Ścięcie na „jeżyka” dla wielu z nich jest elementem absolutnie obowiązkowym i idealnie pasującym do oliwkowego beretu.

Kolejna część to umundurowanie i wyposażenie żołnierza w elementy przeznaczone do działań taktycznych. Są to plecaki, kamizelki kuloodporne, hełmy, broń, ochraniacze na kolana i łokcie, buty, rękawice, karimata i wiele innych. Ponieważ to powołanie odbywa się podczas wakacji, wśród ochotników jest aż 60 uczniów dolnośląskich szkół średnich. Wielu z nich przyznało, że na te wakacje spędzone w mundurze czekali wiele miesięcy.

Przed nimi 16 dni, wojskowego, wyczerpującego szkolenia. Pierwszy dzień służby, już na obiektach poligonowych, to radykalna zmiana przyzwyczajeń. Zajęcia sportowe i sprawdzenie przez instruktorów sprawności fizycznej są realizowane od pierwszego dnia. Każdy żołnierz musi wykazać się dobrą kondycją.

Podczas szkolenia na poligonie Terytorialsi poznają zasady oddawania ognia do różnych celów, uczą się bezpiecznego posługiwania karabinkiem MSBS Grot, a także poznają elementy taktyki działania żołnierza na polu walki oraz intensywnie szkolą się z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Po koniec szkolenia podstawowego żołnierzy czeka egzamin, czyli tzw. „pętla taktyczna” oraz przysięga wojskowa, którą złożą na Sztandar 16 DBOT , 17 lipca 2022 r. na Placu Wolności we Wrocławiu. Na co dzień Terytorialsi wykonują różne zawody, ale łączy Ich jedno – wiara w te same wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zakładając oliwkowy beret przyjmują tradycje przodków, żołnierzy AK.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content