Dortmund-Wrocław-Lwów. Tak budowano mosty między Wschodem a Zachodem

fot. Radio Rodzina

Na wrocławskim Rynku otwarto wystawę pt. „Od dialogu do partnerstwa – budowanie mostów z Zachodu na Wschód”, która została przygotowana z okazji 30-lecia Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi. Ekspozycja będzie czynna do 15 lipca.

O znaczeniu wystawy mówi jedna z koordynatorek, Monika Kordylewska z Fundacji im. św. Jadwigi.

Na rynku stanęło kilkanaście plansz. Można na nich zobaczyć zdjęcia, skany dokumentów, opisy tworzenia współpracy między narodami – tłumaczy dr Marek Mutor z Centrum Historii Zajezdnia.

Jak dodaje Kazimierz Pabisiak, motorem wielu działań pomocowych była i jest ludzka solidarność. -Chodzi o to, byśmy chcieli sobie pomagać – mówi prezes Fundacji.

Na otwarcie wystawy przyjechali goście z Ukrainy. Wśród nich Maria Bała z Fundacji „Dajmy Nadzieję” we Lwowie, która przekazuje Polakom wyrazy wdzięczności.

Pomoc wzajemna

30 lat Fundacji Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej to setki akcji pomocowych, tony żywności i darów oraz niezliczona liczba wolontariuszy, którzy włączają się m.in. w „Paczkę dla Lwowiaka” czy transporty sprzętu medycznego na Ukrainę.

Wiosenną akcję wspomina Kazimierz Kimso, przewodniczący NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku.

Marek Mutor dodaje, jak Polakom pomagali Niemcy w czasie kryzysu lat 80-tych. -Wielu wrocławian dzięki tym paczkom z żywnością mogło przeżyć – dodaje.

Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja istnieje od 1991 roku. Jej misją jest działalność charytatywna i tworzenie więzi między narodami niemieckim, polskim i ukraińskim oraz wsparcie społeczności parafialnych.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content