Jak pomóc psom i kotom przetrwać gorące lato w mieście?

Prof. Kamila Glińska-Suchocka, lekarz weterynarii / Fot. UPWr, mat. pras.

Które rasy psów najgorzej znoszą upał? Czy koty są bardziej odporne na temperatury powyżej 30 stopni? Jak pomóc zwierzakom przetrwać gorące lato w mieście? – podpowiada prof. Kamila Glińska-Suchocka z Kliniki Chorób Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

-Trudno jest jednoznacznie określić temperaturę powierza, która stanowi upał dla naszych pupili. Uwarunkowane jest to bowiem wieloma czynnikami m.in. okrywą włosową zwierzęcia. Inna temperatura będzie krytyczna dla owczarka niemieckiego długowłosego, a inna dla grzywacza chińskiego. – tłumaczy lekarz weterynarii, prof. Kamila Glińska-Suchocka.

Co ciekawe paradoksalnie lepiej chronione przed wysokimi temperaturami są owczarki niemieckie długowłose, grzywacze chińskie, które mają skąpą okrywę włosową są bardziej narażone na poparzenia i szybki wzrost temperatury wewnętrznej. -Wysokie temperatury powierza są szczególnie dużym zagrożeniem dla ras brachycefalicznych np. buldogów francuskich, mopsów, u których ze względy na budowę układu oddechowego szybko dochodzi do przegrzania. Również zwierzęta otyłe gorzej reagują na upały. – dodaje profesor.

Co zrobić, gdy zwierzaki zostają przez wiele godzin w małym mieszkaniu, podczas gdy my idziemy do pracy?

Powinniśmy je zabezpieczyć podobnie jak chronimy siebie przed upałem. Najlepiej byłoby zamontować w mieszkaniu klimatyzację, ale niestety nie każdego właściciela zwierzęcia na to stać. Dlatego często musimy posiłkować się tańszymi metodami. Przede wszystkim powinniśmy zasłaniać przed wyjściem z domu okna. Jeżeli mamy rolety zewnętrzne będą one najlepszą ochroną przed upałami. Jeżeli nie posiadamy rolet zewnętrznych, postarajmy się zasłonić okna roletami wewnętrznymi lub zasłonami, dzięki temu mieszkanie znacznie mniej będzie się nagrzewać. – mówi prof. Kamila Glińska-Suchocka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

-Kolejną ważna rzeczą jest zamykanie okiem przed wyjściem do pracy. Co prawda w domu może być lekki zaduch, ale po powrocie sami zauważymy różnicę temperatur. – dodaje profesor. Mieszkanie możemy wietrzyć w nocy kiedy temperatura jest znacznie niższa. Otwierając okna w szczególności jeżeli w naszym domu mieszka kot pamiętajmy, aby dla jego bezpieczeństwa były zabezpieczone siatkami. No i oczywiście powinniśmy zaopatrzyć się w wentylatory i wiatraki które umożliwiają schłodzenie powierza.

Zostawiając nasze zwierzęta same w domu musimy pamiętać aby zostawić im odpowiednią
ilość wody. Zwierzętom podczas upałów powinno się podawać wodę chłodną, nie lodowatą.
Zostawmy kilka miseczek w łatwo dostępnych miejscach.

Czy spacerować z psem w gorące dni? Jeśli tak, to jak długo?

Spacer powinien być przyjemnością i dla psa i dla jego właściciela. Jednak w czasie upałów powinniśmy zmienić dotychczasowe zwyczaje. W ciągu dnia, kiedy występują najwyższe temperatury powierza spacer powinien być krótki. Chodźmy w zacienione miejsca i pamiętajmy aby wziąć ze sobą wodę dla zwierzęcia. Na dłuższe spacery możemy pozwolić sobie w późnych godzinach wieczornych, kiedy temperatura powierza znacznie się obniża lub też we wczesnych godzinach porannych.

Kto gorzej znosi upał: pies czy kot?

Trudno tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie. Koty są ciepłolubne, uwielbiają zimą leżeć na kaloryferze, a latem wygrzewać się w promieniach słońca. Jednak jeżeli temperatura powietrza przez długi okres czasu jest bardzo wysoka, odczuwają ją tak samo jak psy. – tłumaczy prof. Kamila Glińska-Suchocka. W związku z tym psa i kota powinniśmy tak samo chronić przed przegrzaniem.

-Jeżeli po powrocie do domu w upalne dni zauważymy zmianę zachowania naszego pupila, a w mieszkaniu panowała wysoka temperatura zawsze powinniśmy udać się do lekarza weterynarii w celu oceny stanu zdrowia zwierzęcia. W ciepłe dni również pamiętajmy, aby nie zostawiać zwierząt zamkniętych w samochodzie oraz małych łatwo nagrzewających się pomieszczeniach. To może doprowadzić do ich śmierci. – podsumowuje profesor weterynarz.

Fot. Prof. Kamila Glińska-Suchocka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content