Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wazony, patery, ozdobne donice, a także inne naczynia powstałe w wytwórni R.M. Krause działającej w Świdnicy na przełomie XIX i XX w. będzie można oglądać od wtorku (21.06) na nowej wystawie czasowej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Fabryka – Kunst-Terrakotta-Waren Fabrik R. M. Krause – została uruchomiona w 1882 r. Swoje sklepy firma miała nie tylko we Wrocławiu, ale również w Berlinie, Hamburgu, Mediolanie, Barcelonie, Londynie, Kijowie, a nawet w obu Amerykach i Australii. Wielki światowy kryzys z przełomu lat 20 i 30. XX w. przyniósł kłopoty, którym właściciel nie potrafił zaradzić i w 1932 r. produkcja została wstrzymana.

Wytwórnia stała się czymś co byśmy porównywali do swoistego oka na świat. Wpisała się w to co było bardzo charakterystyczne dla tamtych czasów, bardzo dynamicznych zmian stylistycznych – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

– Na najstarszych zachowanych wyrobach przeważa dekoracja nawiązująca do baroku i rokoko: mięsista, plastyczna, lubująca się w zdecydowanych, nasyconych barwach i złoceniach. W latach 90. XIX wieku kolory stają się subtelniejsze, a linie bardziej kapryśne – mówi Jolanta Sozańska, kuratorka wystawy.

Na wystawie pokazanych zostanie blisko 60 zabytków pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i ze zbiorów prywatnych. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 9 października 2022.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content