Święto Wrocławia z CK Agora we Wrocławiu 

fot. CK Agora

Centrum Kultury Agora zaprasza do wspólnego celebrowania Święta Wrocławia na osiedlu Karłowice-Różanka. W nadchodzącą niedzielę zaprezentujemy widowisko plenerowe Teatru AKT, spektakl nowego cyrku Fundacji Sztukmistrze z Lublina, rower orkiestrę Sambora Dudzińskiego oraz zaprosimy na rodzinny piknik teatralny. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Wszystkie odcienie teatru. Piknik teatralny dla dzieci / Święto Wrocławia w CK Agora

26.06 / niedziela / godz. 15.00 / Amfiteatr pomiędzy ulicami Obornicką i Pieszą

Wszystkie Odcienie Teatru to czas rodzinny, podczas którego otwieramy na oścież drzwi do świata różnych gatunków teatralnych. Motywem naszych wszystkich działań warsztatowych, zarówno tych plastycznych, jak i muzycznych czy teatralnych, będzie postać krasnoludka – wielkiego ambasadora Miasta Wrocławia. Na nasze działania plenerowe zapraszamy wszystkich, którzy chcą tworzyć, doświadczać i poznawać najrozmaitsze tworzywa teatru.

Wyobraźcie sobie miejsce, w którym przenikają się światy teatru lalkowego, cieni, plastycznego, muzycznego, ulicznego i pantomimy. Miejsce, w którym magia teatru powoduje, że wszystko staje się możliwe. Tu nie obowiązują prawa fizyki i logiki, nic nie jest tym, czym się wydaje albo na co wygląda na pierwszy rzut oka. Czarne brystole ożywają i przybierają kształty małych skrzatów, kolorowe barwniki zmieniają dzieci w postaci z bajek, zwykłe kartony zabierają nas do wyimaginowanego świata ogromnych drzew, a najprostsze instrumenty wydają odgłosy dzikiej puszczy. Wszystkie te elementy wraz z dozą teatralnej improwizacji stworzą jeden magiczny świat bazujący na bajkach o krasnoludkach.

Program warsztatów:

TEATR LALEK / warsztaty tworzenia lalek teatralnych

W trakcie warsztatów wkroczymy w świat wyobraźni i zakosztujemy magii teatru lalkowego, wszystko po to by własnoręcznie stworzyć autorską marionetkę krasnoludka. Wykonamy proste formy lalkarskie, posłużymy się najróżniejszymi środkami wyrazu, aby obdarować je rozmaitymi emocjami.

TEATR CIENI / warsztaty konstrukcyjne

Uczestnicy poznają zasady tworzenia teatru cieni – figur krasnoludków i form plastycznych umieszczonych na patyczkach. Kiedy wszystko będzie już gotowe, za parawanem odegramy historię pełną przygód. Zdobyte umiejętności z pewnością okażą się pomocne podczas kreatywnej i twórczej zabawy w domu.

TEATR PLASTYCZNY / warsztaty plastyczno – scenograficzne

Podczas wielkoformatowej pracy plastycznej, naszym tworzywem scenograficznym staną się kartony. Przy pomocy farb i ozdób wyczarujemy z dziećmi leśną scenografie teatralną, która będzie horyzontem do naszego przedstawienia o bajowych krasnoludkach.

TEATR MUZYCZNY / warsztaty muzyczne

Warsztaty dzięki którym dzieci poznają podstawy rytmiki i techniki gry na instrumentach, takich jak przeszkadzajki, grzechotki, tamburyny czy nawet cajony. Stworzą leśną oprawę muzyczną do improwizowanego przedstawienia, rozbudzą swoją kreatywność, otwartość na pracę w grupie i wrażliwość muzyczną.

PANTOMIMA / warsztaty charakteryzacji  

Charakteryzacja to nieodzowny element każdej sztuki teatralnej, za pomocą prostych zabiegów malowania twarzy zmienia aktorów w wymarzone postaci. Poznamy kolorowe materiały wykorzystywane przez charakteryzatorów i nauczymy się technik nakładania pigmentów na skórę. To znakomity pomysł na to, aby dostarczyć najmłodszym masę świetnej rozrywki.

TEATR IMPROWIZOWANY / warsztat improwizacji teatralnej

Podstawowym narzędziem edukacji jest tutaj zabawa i intuicja, które stanowią naturalną formę aktywności dzieci. Podczas pracy z instruktorem wykorzystamy scenografię, lalki i maski, ale także przestrzeń, opowieści, muzykę i ruch – sprawdzimy, co tak naprawdę jest potrzebne, żeby zrobić sobie teatr.

 ———————————————————————-

Dźwiękowiązałka. Rower orkiestra Sambora Dudzińskiego / Święto Wrocławia w CK Agora

26.06 / niedziela / 16.00 / Amfiteatr pomiędzy ulicami Obornicką i Pieszą

Dźwiękowiązałka to trójkołowy pojazd zbudowany na bazie przedwojennej „zgrabiarki konnej”, będący mobilną sceną o napędzie pedałowym z własnym systemem zasilania, nagłośnieniem, oświetleniem i bogatym instrumentarium. Jest to autorski pomysł i wykonanie artysty – Sambora Dudzińskiego. Bogate instrumentarium to: elektroniczny fortepian, organy, zestaw perkusyjny, akordeon dęty, saxofon, oraz instrumenty etniczne: duduk, flety, drumle, didgeridoo, berimbao, kopytnik, cabasa, dzwonki chromatyczne, oraz wokal i chórki. Wszystko to w profesjonalny sposób obsługuje jeden aktor – Sambor Dudziński.

Tworzone przez niego widowisko, jest działaniem artystycznym połączonym z elementami interaktywnymi, bowiem do wspólnej zabawy i tworzenia zaproszeni są widzowie. Sambor Dudziński w mądry sposób i z humorem przenosi widzów w epicki świat fantazji. Śpiewa piosenki, opowiada bajki, gra na rozmaitych instrumentach, rozśmiesza, wzrusza, inspiruje, uwalnia od zmartwień. Za pomocą rozmaitych instrumentów formuje poetykę piosenki. Komentuje rzeczywistość. Upiększa świat. W swojej twórczości korzysta z wielu  narracji: poezja, proza, baśń, bajka, dramat oraz z technik ruchowych i narracji  dźwiękowych.  Dodatkowym elementem tego teatralno-muzycznego spektaklu są lalki, animowane przez artystę w trakcie pokazu. Dźwiękowiązałka miała swoją prapremierę na  festiwalu „Fringe” w Edynburgu w 2009 roku.

SAMBOR DUDZIŃSKI to uzależniony od miłości do ludzi wojownik sztuki. Tworzy i śpiewa dla ludzi, bo od nich czerpie siłę i energię. Twórca własnych projektów -spektakli, koncertów, happeningów, współtwórca Formacji Chłopięcej Legitymacje. Muzykę Sambora, można usłyszeć w filmach: Retrospekcja – dokument o Jerzym Nowosielskim, Józef Mehoffer – witraże życia (reż. S. Kubiak), w spektaklach teatralnych, m.in. Era Wodnika – Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Pippi Pończoszanka reż. A. Glińska – Teatr Dramatyczny w Warszawie,  Niewiarygodne Przygody M. Koziołkiewicza – Teatr Pantomimy we Wrocławiu. Nagradzany na wielu festiwalach, m.in. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Zjednoczonej Europy, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, Festiwalu Sztuki Estradowej. Wykłada piosenkę na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej PWST. Śpiewał o Polsce i po polsku ludziom z całego świata na Expo w Japonii w 2005 roku, oraz w Polsce, Chicago, Finlandii, Niemczech, na Węgrzech.

———————————————————————–

Spektrum. Spektakl nowego cyrku Fundacji Sztukmistrze z Lublina / Święto Wrocławia w CK Agora

26.06/ niedziela / godz. 20.00 / Sala widowiskowa CK Agora  Serbska 5a

„Spektrum” to spektakl nowego cyrku, łączący w sobie elementy akrobatyki, teatru, żonglerki, pantomimy oraz iluzji optycznej. Jest on zapisem poszukiwań artystycznych nastawionych na odświeżające i innowacyjne zastosowanie sztuk cyrkowych z wykorzystaniem technik teatru fizycznego.

„Spektrum” to spektakl widowiskowy, żywy, minimalistyczny, ujawniający możliwą harmonię pomiędzy ciałem a przedmiotem. Humor, dynamizm i różnorodność w połączeniu z przemyślaną grą gestów i ukrytych znaczeń, stanowi treść uniwersalną w odbiorze, skierowaną zarówno do młodszego jak i starszego widza. Spektakl dla młodzieży i dorosłych.

Cel towarzyszący artystom przy powstawaniu spektaklu pozwolił na uzyskanie unikalnej warstwy wizualno-ruchowej, gdzie gest jest sprzężony ze świadomą manipulacją przedmiotem. Widz zostaje przeniesiony do abstrakcyjnego świata kształtów i rzeczy. Za ich pomocą aktorzy tworzą atmosferę groteskowego uniwersum obrazów.

Reżyseria, koncepcja, choreografia: Artur Perskawiec, Daniel Chlibiuk, Jakub Szwed, Mateusz Kownacki
Konsultacje artystyczne: Grzegorz Kondrasiuk, Johan Swartvagher
Projekt scenografii: Daniel Chlibiuk
Muzyka: Paul Kwitek
Menadżer sceny: Marek Żmuda

Obsada:

Artur Perskawiec
Daniel Chlibiuk
Jakub Szwed
Mateusz Kownacki

Czas trwania: 50 min

 YT: https://www.youtube.com/watch?v=20UqhvOCMm8

—————————————————————————–

Ja Gore. Widowisko plenerowe Teatru AKT / Święto Wrocławia w CK Agora

26.06 / niedziela / godz. 21.30 / plener przed CK Agora

Żywioł ognia, praprzyczyna wszystkiego jest główną inspiracją widowiska Teatru Akt. Symbol życia i śmierci, miłości i płodności, przemiany, pasji, walki i oczyszczenia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sam staje się plastyczną materią tworzącą przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.

Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią Pan tu, panie Pogorzelski, robisz swoje – a ja gorę! Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.

Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów. Trudno o jednoznaczne zakwalifikowanie Aktu do którejkolwiek kategorii teatralnej. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią występów i spektakli. Teatr Akt jest jedną z nielicznych grup teatralnych w Polsce, konsekwentnie uprawiających od wielu lat swój autorski teatr. Jednocześnie udowadnia swoimi realizacjami, że teatr niezależny można tworzyć na profesjonalnym poziomie.

Teatr Akt nie jest teatrem repertuarowym. Przedstawienia sceniczne, plenerowe, parady uliczne, pokazy ogniowe, a także specjalnie przygotowywane projekty artystyczne, prezentowane są podczas festiwali teatralnych oraz wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych na terenie całej Europy.

Czas trwania: 50 min

YT: https://www.youtube.com/watch?v=HJaPCJbw3lA

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Szczegółowe informacje na www.ckagora.pl.


Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content