Abp Kupny do katechetów: wasza posługa nie jest zwykłą pracą

fot. Radio Rodzina

Wiem, że sytuacja katechetów w szkołach nie jest komfortowa: kiedy katecheta dobrze pracuje, jest aktywny, wówczas spotyka się z zarzutem ze strony pewnych środowisk, że przekształca szkołę w placówkę wyznaniową; wszelkie zaś błędy są bezlitośnie piętnowane przez publicystów katolickich – mówił abp Józef Kupny w czasie spotkania z katechetami, posługującymi w dolnośląskich szkołach. Spotkanie odbyło się w ramach Wrocławskich Dni Duszpasterskich.

W swoim wystąpieniu pasterz Kościoła wrocławskiego zwrócił uwagę, że ponad 30 lat obecności katechezy w szkole stanowi dobrą okazję do ocen, podsumowań i wniosków, a te – jak zaznaczył abp Kupny – wskazują, że nie wolno dłużej odsuwać pojawiających się problemów, udając, że nic złego się nie dzieje. – Chciałbym jednak, by najpierw wybrzmiało to bardzo mocno, że jestem wdzięczny za waszą posługę, która nie jest zwykłą pracą zawodową, ale powołaniem i realizacją ważnej misji – mówił ksiądz arcybiskup, prosząc katechetów, by nie przejmowali się krytyką, ale by mieli na sercu jedynie troskę o własny profesjonalizm, podnoszenie swoich umiejętności, doskonalenie warsztatu oraz o to, by jak najwierniej przekazywać naukę Jezusa. Hierarcha dodał przy tym, że osobom nauczającym religii w szkołach z jednej strony może towarzyszyć radość, którą mieli w sobie uczniowie Chrystusa, dzielący się z Nim owocami swojej misji. Z drugiej, może im być bliżej smutku uczniów będących w drodze do Emaus, których entuzjazm został zgaszony, są załamani i zdezorientowani. – W każdej sytuacji jest przy was Jezus i miejcie świadomość, że to w Jego misji macie swój udział – tłumaczył abp Kupny.

W dalszej części wystąpienia metropolita wrocławski zwrócił uwagę na problemy związane z brakiem katechetów oraz malejącą liczbą uczniów uczestniczących w katechezie oraz omówił jakie propozycje są mu podsuwane jako antidotum na ten stan rzeczy. Odniósł się przy tym do tytułu informacji, jaka pojawiła się wczoraj w Katolickiej Agencji Informacyjnej. – Dementuję jakobym rozważał wprowadzenie jednej godziny katechezy w tygodniu dla maturzystów – mówił ksiądz arcybiskup, dodając: – Wiem, że redakcja dba o atrakcyjny tytuł, jednak niczego takiego nie powiedziałem. Zwróciłem jedynie uwagę na propozycje rozwiązań i głosy, które do mnie docierają, podkreślając, że żadnego z nich nie faworyzuję, ani ku żadnemu dziś się nie skłaniam. Dzielę się nimi, bo synod nauczył nas słuchania, dzielenia się i rozmawiania, a ja chcę szukać rozwiązań wspólnie z wami. Chcę was słuchać i korzystać z waszego doświadczenia, bo pewne jest jedno – musimy oderwać się od opisu rzeczywistości i zastanowić się nad rozwiązaniami.

Metropolita wrocławski nie ukrywał, że wielu dyrektorów szkół, argumentując czasowym brakiem katechetów bądź problemami lokalowymi zwraca się do niego z prośbą o ograniczenie katechezy do jednej godziny w tygodniu. – Taka zgoda może oznaczać stopniowe wyprowadzanie religii ze szkół, bo nigdy jeszcze nie zdarzyło się, by – kiedy te problemy miną – ktoś poprosił o przywrócenie ponownie dwóch godzin lekcji religii – mówił abp Kupny, ponownie prosząc katechetów o podjęcie tematu w swoim gronie oraz o to, by przekazali do niego własne propozycje rozwiązań. – Wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za religijne wychowanie dzieci i młodzieży i dlatego wasz głos jest dla mnie bardzo ważny – stwierdził pasterz Kościoła wrocławskiego.        

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content