Przełamać bariery i pomóc pasażerom z niepełnosprawnościami – trwają szkolenia w MPK Wrocław 

Foto: Bartosza Chochołowski

Siedem kursów w cyklu, ponad stu uczestników, współpraca z fachowcami z Fundacji Potrafię Pomóc – tak wyglądają szkolenia z pomocy podróżnym o szczególnych potrzebach, które MPK Wrocław organizuje w gronie motorniczych i kierowców.

Kursy ruszyły w maju, organizowane są co tydzień, aż do końca czerwca. Obejmują patronów, czyli motorniczych i kierowców z wieloletnim stażem, którzy doskonalą umiejętności zawodowe nowych pracowników w MPK Wrocław. O szkoleniach prowadzonych przez MPK Wrocław opowie Michał Sałkowski – kierownik biura prasowego MPK Wrocław.

Zajęcia realizowane są we współpracy z Fundacją Potrafię Pomóc, która na co dzień zajmuje się osobami z różnymi stopniami niepełnosprawności i o różnym profilu tych ograniczeń. Od niepełnosprawnych ruchowo, przez niewidomych i niedowidzących, po niedosłyszących.

– Szkolenia podzielono na dwa bloki – teoretyczny i praktyczny – mówi dr Dominika Zawadzka – Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, Fundacja Potrafię Pomóc.

Szkolenia podzielono na dwa bloki – teoretyczny i praktyczny. Teoretyczny obejmuje zagadnienia związane ze sposobami komunikowania z osobami o szczególnych potrzebach, na przykład dotyczącymi poruszania się oraz z dostępnością taboru MPK Wrocław dla osób z niepełnosprawnościami. Dość powiedzieć, że obecnie niemal połowa tramwajów, to te posiadające niską podłogę. Mają specjalne platformy podjazdowe dla wózków inwalidzkich, widoczne tablice kierunkowe czy specjalne światła na poręczach, które ułatwiają poruszanie się osobom niedowidzącym.

Z kolei wśród zadań praktycznych przewidziano specjalny tor przeszkód, na którymi motorniczowie i kierowcy mają wczuć się w rolę osób z niepełnosprawnościami. Na torze pojawia się wózek inwalidzki, kule, chodziki, zatyczki do uszu czy specjalne gogle imitujące wady wzroku.

– Cieszę się, że nasza współpraca z MPK Wrocław daje efekty w postaci takich szkoleń. Naszym celem, jako fundacji, zawsze było, jest i będzie promowanie dostępności. Dostępności w przestrzeni miejskieji dostępności w miejskiej komunikacji – mówi dr Dominika Zawadzka, koordynatorka ds. terapeutycznych przy fundacji Potrafię Pomóc. Dziś większość z nas jest mobilna i sprawna, ale koniec końców, każdego dotknie czas. Będziemy gorzej słyszeć lub widzieć, będzie trudniej nam się poruszać, trudniej komunikować. Takie szkolenia pozwalają nam wszystkim przygotować się na wszelkie okoliczności.

Całe zajęcia rozgrywają się w naturalnej scenerii dla komunikacji miejskiej, czyli w Zajezdni Tramwajowej Borek przy ul. Powstańców Śląskich.

W każdej turze szkoleń bierze udział po kilkanaście osób. Taka liczebność i konstrukcja grupy kursantów pozwala na ich komfortowe przejście przez całą serię zdarzeń związanych z pasażerami o szczególnych potrzebach, które mogą wyniknąć w tramwaju bądź autobusie – tak w trakcie jazdy, jak i na przystanku czy na zajezdni. Zdarzeń, na które trzeba zareagować szybko, precyzyjnie i z dużym wyczuciem tak, by zapewnić pasażerom bezpieczeństwo i jak największy komfort.

Jednocześnie MPK Wrocław przeprowadziło razem z Akademią Pierwszej Pomocy kursy dla pracowników, nie tylko motorniczych czy kierowców, ale także dyspozytorów czy pracowników administracyjnych. Zajęcia z udzielania pomocy przydać się mogą na co dzień, nie tylko w samej komunikacji miejskiej, szczególnie u progu wakacji, kiedy upały mogą dawać się nam szczególnie we znaki.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content