Od lipca mają zacząć działać ośrodki II i III poziomu reformy psychiatrii dziecięcej

Najpóźniej od pierwszego lipca mają zacząć działać ośrodki II i III poziomu reformy psychiatrii dzieci i młodzieży – zakłada NFZ. Istniejące już placówki dostały od wojewódzkich oddziałów NFZ ofertę przekształcenia w ośrodki zgodne z założeniami reformy.

Mówi prezes NFZ – Filip Nowak.

Na drugim poziomie reformy mają powstać Centra Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży składające się z oddziału dziennego i z poradni zdrowia psychicznego, lub tylko z poradni. Jak mówił Paweł Florek dla istniejących już placówek przekształcenie oznacza między innymi znacznie wyższe wyceny świadczeń – średnio o 90 procent.


Na trzecim poziomie reformy mają powstać Ośrodki Wysokospecjalistycznej Opieki Psychiatrycznej, czyli całodobowe oddziały psychiatryczne połączone z oddziałem dziennym lub poradnią zdrowia psychicznego. Wyceny świadczeń mają tu być wyższe o ponad 100 procent w stosunku do obecnych.


W 2022 roku NFZ planuje wydać na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień 4 miliardy 170 milionów złotych. To o ponad pół miliarda więcej niż w 2021 roku.

IAR/mat. wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content