Jest umowa na przebudowę ul. Pomorskiej i fragmentu placu Staszica

fot. Radio Rodzina

Ulica Pomorska i zachodnia część placu Staszica zostaną przebudowane. W 2024 roku pojedziemy już wygodną jezdnią, nowym torowiskiem, bezpiecznymi drogami rowerowymi i będziemy chodzić po nowych chodnikach wśród zieleni.


– Dziś podpisaliśmy umowę na tę wielką inwestycję w sercu Śródmieścia. Jedną z największych w XXI wieku na tym terenie Wrocławia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.


Inwestycja obejmie budowę przebudowę jezdni na odcinku ok. 1200 m oraz skrzyżowania Pomorska – pl. Staszica oraz pl. Staszica – Łowiecka. Zostanie na nich ułożona masa bitumiczna. Wybudujemy blisko 1100 metrów nowego torowiska, które będzie zabudowane i wykorzystywane także przez autobusy. Tak więc komunikacja zbiorowa będzie się odbywać wydzielonym pasem.


– Zastosowane zostaną tu specjalne rozwiązania projektowe, które pozwolą na zabezpieczenie jej przy szynach, tak aby służyła na lata – mówi Wojciech Kaim – kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Wybudowane zostanie ok. 1800 metrów nowych dróg dla rowerów. Nowe chodniki i perony  przystankowe. Powstanie 10 przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych. Na wysokości Parku Staszica powstaną dwa przystanki dla komunikacji, natomiast nowe przystanki wiedeńskie wybudujemy na ul. Pomorskiej przy wlocie na plac Staszica.


Przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej kompleksowo przeprowadzone zostaną prace związane z zielenią na obszarze inwestycji. Pojawią się tu drzewa i krzewy, a także ogrody deszczowe.
W pobliżu dawnego dworca i stacji kolejki wąskotorowej zachowane zostaną fragmenty historycznego torowiska. Pojawi się tam też tablica pamiątkowa wspominająca kolejkę wąskotorową Wrocławsko-Trzebnicko-Prusicką, z której mieszkańcy korzystali m.in. podczas wypraw w Góry Kocie czy do Trzebnicy.
Firma Torpol S.A., która została wykonawcą tej inwestycji, będzie miała 20 miesięcy na przygotowanie projektów wykonawczych oraz realizację tego wielkiego zadania. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu Polskiego Ładu. Kwota dofinansowania to 63 093 337,54 zł, co stanowi 95 procent inwestycji. Koszt całej inwestycji 66 414 039, 52 zł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content