Duch św. decyduje jakiej łaski udzielić

Fot. Katedra wrocławska/YT

W niedzielę 5 czerwca obchodzimy w Kościele uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwaną „Zielonymi Świątkami”. Jest to pamiątka wydarzenia w Wieczerniku, gdy na zebranych apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty w postaci języków ognia.

Uczniowie Jezusa zaczęli wtedy przemawiać w wielu językach oraz otrzymali szczególne dary duchowe – charyzmaty. Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek działalności Kościoła.

Mszy św. w katedrze wrocławskiej przewodniczył ks. Jacek Froniewski, Kanclerz Kurii. W homilii podkreślił, że czytając opis zesłania Ducha świętego wydaje się to wydarzenie dla nas nierealne. – Trzeba wiedzieć, że to Duch św. decyduje komu i jakiej łaski udzielić, aby służyć Kościołowi. Czy przyjęliśmy Ducha św. z wiarą, kiedy osobiście przyjmowaliśmy sakrament bierzmowania? Czy otwarcie na Ducha św. musi przebiegać w tak spektakularny sposób jak w Dziejach Apostolskich? – pytał kaznodzieja.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HOMILII

Zesłanie Ducha Świętego jest jednym z najstarszych świąt, obchodzone już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Od IV stulecia stanowi odrębną uroczystość. Symbolem Ducha Świętego jest gołębica, często jest także przedstawiany w postaci ognistych języków lub obłoku.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzona tydzień po Wniebowstąpieniu Chrystusa, jednocześnie przypada 50 dni po Zmartwychwstaniu, stąd jest też nazywana „Pięćdziesiątnicą” lub „Pentecoste”.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zamyka w Kościele okres liturgiczny wielkanocny i rozpoczyna okres zwykły. W poniedziałek po tej uroczystości – w tym roku 6 czerwca – jest obchodzone święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Zostało ono wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego przez Episkopat Polski – za zgodą papieża Pawła VI – 4 maja 1971 roku. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego, w którym uczestniczyła Matka Boża, jest uważane za początek Kościoła.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content