Solidarna Paczka wystartowała

fot. Radio Rodzina

4 czerwca o godzinie 8.00 nastąpiło Otwarcie Bazy Rodzin Solidarnej Paczki – specjalnej edycji Szlachetnej Paczki zorganizowanej dla osób, które uciekły przed wojną na Ukrainie, znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej.

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl przez trzy tygodnie będą pojawiać się historie rodzin uchodźczych, spośród których każdy z nas będzie mógł wybrać rodzinę i przygotować dla niej paczkę odpowiadającą na indywidualne potrzeby.   

4 czerwca nastąpiło Otwarcie Bazy Rodzin Solidarnej Paczki – skierowanej do uchodźców wojennych z Ukrainy. Ich świat skurczył się do rozmiaru jednej walizki. Dlatego potrzebują pomocy, solidarności, naszej obecności i poczucia, że są u nas mile widzianymi gośćmi – mówi Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej i Solidarnej Paczki.

Wojna redukuje

Redukuje to, co mamy do jednego przedmiotu lub zawartości reklamówki czy walizki. Gdy uciekasz przed wojną, często spośród wszystkich posiadanych przez siebie rzeczy musisz wybrać jedną, którą ze sobą zabierzesz. Ten przymus odbiera Ci to co kochasz i to kim się czujesz. Pokażmy naszym Gościom z Ukrainy, że po tym jak życie tak wiele im odebrało, chcemy by mieli więcej, nie tylko przedmiotów, ale też godności, spokoju, nadziei. 

Ludzie, którzy uciekli z Ukrainy wiedli życie podobne do naszego – mieli bliskich, domy, ulubione kawiarnie, przyjaciół, ich dzieci miały znajomych z podwórka, ulubione ciastka i zabawki. Teraz mają tak niewiele. Patrząc na nich widzimy siebie, bo to przecież mogliśmy być my.

Pani Olena i jej dwoje dzieci na Ukrainie mieli… dom, a w nim szafę pełną ubrań – dziś proszą o letnie ubrania i buty; mieli szuflady kuchenne z jedzeniem i łakociami – dziś mają nadzieję, że dostaną w paczce trwałą żywność.

Kogo można wesprzeć w ramach Solidarnej Paczki?

Miała swój pokój, ma misia. Miała mieszkanie, ma zawartość walizki. Była nauczycielką, jest uchodźczynią. Miała bezpieczeństwo, ma niepewność. Od lutego obserwujemy i słuchamy historii ludzi, takich jak my, którym wojna na Ukrainie zabrała niemal wszystko.

Pani Tetiana miała swojego lekarza i szpital, w którym leczyła stwardnienie rozsiane. Nagle – po bombardowaniu – szpital przestał istnieć, choroba pozostała. W Polsce dostała pomoc medyczną. Kobieta prosi o płatki śniadaniowe i mleko dla córki, a także materiały szkolne i pościel.

78-letna pani Olga na Ukrainie miała sporą biblioteczkę – teraz chciałaby dostać choć słownik ukraińsko-angielski. Miała też swój kącik, w którym lubiła czytać wieczorami – dziś prosi o lampkę nocną, która stworzy iluzję prywatnego miejsca.

Roman miał wielu przyjaciół i dużą rodzinę, a 18. urodziny musiał obchodzić w Polsce sam.
Miał też plany zawodowe, chciał dostać się na staż jako student informatyki. Dziś ma nadzieję, że otrzyma laptopa, bez którego trudno będzie mu się uczyć.

Osoby, którym wojna zredukowała życie do jednej walizki nadal nas potrzebują. Nie tylko w zapewnieniu podstawowych potrzeb, takich jak żywność, dach nad głową czy pomoc medyczna. Również w stworzeniu warunków umożliwiających samodzielne życie i poradzenie sobie w nowym miejscu.

Potrzeby rodzin

Obecnie ponad 460 wolontariuszy Solidarnej Paczki odwiedza potrzebujące rodziny uchodźcze w całej Polsce i pyta, jaka pomoc jest im najbardziej potrzebna. Wolontariusze dotarli już do ponad 1150 historii rodzin uchodźczych i odwiedzili do tej pory ponad 700 rodzin.

Potrzeby rodzin w Solidarnej Paczce mogą być nieco inne niż w Szlachetnej Paczce, bo Paczka to pomoc zawsze dostosowana do potrzeb potrzebującego. Rodziny proszą np. o ubrania, buty na lato – uciekali przecież z domu w zimie, a mamy już czerwiec. To może być doposażenie wynajmowanego mieszkania w garnki czy inny sprzęt. Kurs językowy, żeby zacząć rozmawiać po polsku i zacząć szukać tu pracy. Laptop czy telefon, który pomoże dzieciom w nauce, a rodzinie w kontakcie z bliskimi. Bon na okulary, bo stare zgubiły się podczas ucieczki. Rodziny proszą też często o bony do sklepu z żywnością, żeby odciążyć domowy budżet. 

Jak zaangażować się w Solidarną Paczkę?  

W Solidarną Paczkę możesz zaangażować się na kilka sposobów. Masz grupę bliskich osób, znajomych z pracy, sąsiadów czy przyjaciół, którym bliska jest idea mądrej pomocy? Wspólnie wybierzcie rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl i przygotujcie potrzebującym pomoc. Wcześniej upewnijcie się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby. Zapoznajcie się z dokładną listą zakupów, którą otrzymacie mailowo wraz z potwierdzeniem wyboru.

Macie pytania? Chcecie poznać bliżej wybraną rodzinę? Na każdym etapie przygotowywania paczki możecie skontaktować się z wolontariuszem, który opiekuje się rodziną. Skompletowane paczki, zapakowane jak prezent, zawozicie do wskazanego magazynu Szlachetnej Paczki w Weekend Cudów (25-26.06). Dokładny termin i godzinę dostarczenia paczki umówcie z wolontariuszem. W ten sam weekend przygotowana paczka, za pośrednictwem wolontariuszy, trafi do wybranej przez Ciebie potrzebującej rodziny.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content