Urząd Marszałkowski zachęca instytucje do korzystania z cytobusa

fot. Radio Rodzina

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, przy wsparciu ze strony  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego rozszerza swoją działalność profilaktyczną, wychodząc z badaniami poza szpitalne mury. Urząd Marszałkowski zachęca instytucje do korzystania z cytobusa.

Mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Cytobus wykonany specjalnie dla DCOPiH został dofinansowany ze środków z budżetu Państwa, rozpoczyna swoją pracę na rzecz zdrowia Mieszkanek Dolnego Śląska.

W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła przygotować się do badania.

Badania cytologiczne i ich ocena to pierwszy etap diagnostyki. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie o tym informowana telefonicznie i skierowana na dalsze badania diagnostyczne. Kolejnym etapem jest wystandaryzowana kolposkopia (diagnostyka pogłębiona weryfikująca wynik cytologii). Pogłębioną diagnostykę będzie można wykonać w 4 współpracujących w projekcie ośrodkach na Dolnym Śląsku:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii  we Wrocławiu,
  • Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze,
  • Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy,
  • Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w   Wałbrzychu.

Rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet oraz czwartą przyczyną zgonów nowotworowych, kobiet na świecie. Więcej niż 85 % nowych zachorowań odnotowuje się u kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności oraz o wysokich wskaźnikach umieralności na ten nowotwór w porównaniu do innych krajów europejskich. Dlatego też musimy skupić się na zwiększaniu świadomości onkologicznej mieszkanek naszego województwa, pokazaniu im, że dostęp do badań nie jest taki trudny i ograniczony, nie należy bać się korzystania z możliwości jakie daje Profilaktyka.

Jak zarejestrować się do badania?

Zadzwoń na nr 71/36-89-647, pn-pt, w godz. 9:00-14:00

Na stronie internetowej będzie umieszczony harmonogram wizyt Cytobusa: https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content