Znów zabrzmią organy Englera we Wrocławiu. Bezpłatne wejściówki

fot. Radio Rodzina

Kolejny bezpłatny koncert organowy w kościele św. Elżbiety, na odbudowanych przez miasto organach Englera, obędzie się w czwartek, 26 maja, o godz. 19.00. Wystąpi polski organista, Marek Fronc. Bezpłatne wejściówki, po dwie na osobę, dostępne będą w środę, 25 maja od godz. 15.30 w Domku Miedziorytnika lub, inaczej mówiąc, przy kamieniczkach Jaś i Małgosia.


Marek Fronc jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Naukę kontynuował w ramach prywatnych studiów pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera oraz mistrzowskich kursów prowadzonych m.in. przez J. Gembalskiego, T. A. Nowaka, E. Kooimanna, L. Lohmanna, H. Vogla, O. Latry, D. Rotha, U. Spang-Hansena czy S. Rampe.


Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych: w Landau a.d. Isar w Niemczech oraz w Saint-Maurice w Szwajcarii. Jako solista i kameralista koncertuje w ramach festiwali muzycznych w Polsce i za granicą. Występował z wieloma solistami, dyrygentami oraz zespołami instrumentalnymi i wokalnymi. Współpracuje z Chórem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Jego repertuar obejmuje muzykę od XVI do XXI wieku, w tym prawykonania utworów polskich kompozytorów. Brał udział w nagraniach fonograficznych realizowanych przez wytwórnie Acte Prealable, MegaVox, DUX i Ars Sonora. Był też członkiem jury ogólnopolskich konkursów organowych.


Marek Froncjest też wykładowcą w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Legnicy. Obok działalności dydaktycznej zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze muzyki kościelnej i organowej. Prowadzi także badania organologiczne w zakresie śląskiego instrumentarium organowego. Poza tym jest konsultantem projektów rekonstrukcji i konserwacji zabytkowych instrumentów. Współpracuje ze stowarzyszeniem VEESO (Verein zur Erforschung und Erhaltung Schlesischer Orgeln e.V.). Jest również członkiem komisji ds. organów działającej przy Referacie ds. muzyki kościelnej Diecezji Legnickiej.

Program:

Georg Muffat (1653-1704)
Toccata prima (Apparatus Musico-Organisticus)                                        

Johann Kuhnau (1660-1722)                                                                
Historie Biblijne – Sonata I – Walka Dawida i Goliata

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)
Trio in d                                                                

Johann Pachelbel (1653-1706)
Ciacona in D                                                                        

Georg Böhm (1661-1733)
Christ lag in Todesbanden                                                        

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fantazja i fuga g-moll (BWV 542)        

Zapowiadane koncerty:
·        czwartek, 26 maja, godz. 19.00
Marek Fronc (Legnica)
·        czwartek, 2 czerwca, godz. 19.00
Agnieszka Tarnawska (Poznań)
·        czwartek, 9 czerwca, godz. 19.00
Tomasz Głuchowski (Wrocław)

Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach ponownie 27 stycznia 2022 roku, w czasie inauguracji.  Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content