Marszałek Przybylski o szansach dot. uchodźców w regionie

mat. prasowe

Na Dolnym Śląsku przebywa ok. 200 tys. uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny Samorząd Województwa wspiera migrantów ze wschodu. Już w pierwszych dniach na ten cel przeznaczono 5 mln złotych na leki i żywność. Dodatkowo zorganizowano trzy pociągi humanitarne.

-W tym momencie samorząd województwa przymierza się do przeprowadzenia konkursu na 330 mln złotych na adaptację pustostanów – mówi Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Marszałek mówi także o szansach dla naszego regionu jaką są uchodźcy z Ukrainy.

Łącznie od 24 lutego na przejściach granicznych odprawiono blisko 3,5 miliona osób z Ukrainy. W przeciwnym kierunku odprawiono blisko 1,5 miliona.

Gdzie rozlokować uchodźców w sezonie wakacyjnym?

Ok. 200 tysięcy uchodźców z Ukrainy wybrało Dolny Śląsk po inwazji Rosji na ich kraj. Oprócz dużych metropolii ciężar lokowania migrantów wzięły na siebie gminy na południu regionu, gdzie mieszczą się m.in. sanatoria i pensjonaty. Przed nami sezon wakacyjny. Co zatem z uchodźcami? -pytamy marszałka Cezarego Przybylskiego.

-Musimy przygotować się do rozwiązania tego problemu na południu regionu mówi Marszałek Cezary Przybylski.

Samorząd Województwa przymierza się do przeprowadzenia konkursu na 330 mln złotych na adaptację pustostanów.

Marszałek: Musimy przygotować się do transformacji energetycznej

Czy Bogatynia otrzyma pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Powiat Zgorzelecki nie otrzyma pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kolejnej perspektywie unijnej  – wskazuje Komisja Europejska. Przyczyną ma być nie przedstawienie planów na odejście od węgla. 

Mówi Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Zdaniem marszałka fundusze otrzymamy w przyszłym rozdaniu.

556 milionów euro to kwota, jaką już niedługo otrzyma Dolny Śląsk w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla zagłębia wałbrzyskiego.

Europejski Zielony Ład jest kluczowym dokumentem strategicznym Komisji Europejskiej, dzięki któremu Europa ma szansę stać się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do roku 2050. W tym celu należy, w sposób zrównoważony i sprawiedliwy, przeprowadzić szereg przemian przygotowujących nasze regiony do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Temu właśnie służy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Dolny Śląsk jako jeden z najsilniej uprzemysłowionych regionów w Polsce będzie musiał przeprowadzić wiele kosztownych zmian w produkcji energii.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content