Wicemarszałek Krzyżanowski o Dolnośląskim Kongresie Samorządowym

O Dolnośląskim Kongresie Samorządowym, wyzwaniach w ochronie zdrowia oraz końcu epidemii rozmawiamy w audycji „Poranny Gość” z Marcinem Krzyżanowskim – Wicemarszałkiem Województwa.

Zakończono stan epidemii w regionie

W Polsce nie obowiązuje już stan epidemii, który wprowadzono z powodu koronawirusa w marcu 2020 roku. Został on przekształcony z stan zagrożenia epidemicznego i ma być utrzymany co najmniej do września.
O sytuacji w regionie mówi Mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Od początku epidemii zarejestrowano w Polsce ponad sześć milionów zakażeń koronawirusem i ponad 116 tysięcy zgonów chorych na COVID-19.

Uchodźcy z Ukrainy zasilają kadrę medyczną w regionie

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą podejmować pracę w Polsce. Najnowsze liczny personelu med. uchodźców z Ukrainy podaje Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Obecnie kilkadziesiąt uchodźców stara się o pracę w ochronie zdrowia. – Chcemy wykorzystać ich potencjał – Mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Placówka przy ul. Dobrzyńskiej we Wrocławiu (jednostka Samorządu Województwa) jest dedykowana dla osób z Ukrainy, które poszukują pracy w placówkach medycznych. Dodatkowo samorząd organizuje bezpłatne kursy j. polskiego dla uchodźców.

Szpital onkologiczny – czy to dobry czas na inwestycję?

Sejmik Województwa zdecydował się o zwiększeniu budżetu na nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu o 250 mln złotych. W dobie rosnącej inflacji i wojny w Ukrainie czy to dobry czas na inwestycję? Pytamy Wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego.

– Tak ważne inwestycje nie mogą czekać – mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Placówka najprawdopodobniej nie powstanie do roku 2025.

Centrum medyczne ma przyjmować ok. 30 tys. pacjentów rocznie. Szpital onkologiczny powstanie przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu. Na 25 oddziałach szpitalnych znajdzie się 15 sal operacyjnych i ponad 700 łóżek. Koszt inwestycji to ponad 700 mln złotych. Inwestycję realizuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Do składania ofert zostali zaproszeni wykonawcy wyłonieni w pierwszym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, z którymi prowadzony był dialog konkurencyjny – STRABAG, SINOHYDRO, WARBUD, VAMED POLSKA oraz PORR. W trakcie procedury przetargowej od potencjalnych wykonawców wpłynęło kilkaset zapytań dotyczących realizacji inwestycji.

Jedyna złożona oferta firmy PORR jest dwukrotnie wyższa od wartości inwestycji, zapisanej w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym, wynoszącej ponad 720 mln zł i współfinansowanej przez samorząd województwa oraz administrację rządową.

Dla inwestycji został już wykonany plan funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowa dokumentacja zawierająca koncepcję medyczną, architektoniczną i funkcjonalną obiektu. W terenie, w miejscu budowy inwestycji przeprowadzono prace przygotowawcze.

Złożona oferta zostanie przeanalizowana w celu podjęcia dalszych decyzji dotyczących realizacji inwestycji.

Dolnośląski Kongres Samorządowy

Z Wicemarszałkiem rozmawialiśmy także o Dolnośląskim Kongresie Samorządowym.

– W trakcie wydarzenia podejmowane są zawsze aktualne tematy. To okazja także do spotkania się z samorządowcami oraz politykami administracji rządowej.

Na rozmowę zapraszamy jutro (19 maja) o godz. 8.10

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content